Gündem Haberleri

  FP'ye yeni imaj

  Hürriyet Haber
  03.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Partisi Kızılcahamam'daki kampta yeni bir vitrin oluşturuyor. Milletvekillerinin uzun tartışmaları sonucu partinin dinci görüntüden çıkması ve herkesle diyalog kurulması kararlaştırıldı. Partinin şeffaflaşması ve yapılanların vatandaşa yalın bir dille anlatılması da istendi.

  FP'nin Kızılcahamam kampı, partinin yeni vitrini oluşturulurken, müthiş tartışmalara sahne oldu. FP'nin yenilikçi kanadının önde gelenlerinden Kocaeli Milletvekili Necati Çelik, ‘‘Artık dinci parti görüntüsünden kurtulalım’’ önerisiyle büyük yankı uyandırırken, Gaziantep Milletvekili Nurettin Aktaş da, ‘‘İdeallere göre, realiteye göre politika yapalım, ayaklarımızı yere basalım’’ dedi.

  DİNCİ PARTİYE SON

  Çelik, partinin yeni bir görüntü oluştururken, geçmişteki sivri ve rahatsız edici üslubun bir kenara bırakılması gerektiğini savundu. ‘‘Haklı ya da haksız bulalım, bizim dışımızdakiler için bugün ülkedeki bütün bunalımların kaynağı olarak biz görülüyoruz’’ diyen Çelik, bu görüşe savaş açmak yerine, bu izlenimi ortadan kaldıracak somut ve akılcı politikalar izlenmesi gerektiğini bildirdi. Parti olarak yapmaları gereken en önemli işin toplumun büyük bölümünde hakim olan o korkuları dağıtmak olduğunu söyleyen Çelik, bu çerçevede FP'nin artık ‘Dinci parti’ görüntüsünden de kurtulması gerektiğini söyledi.

  YERE BASALIM

  Gaziantep Milletvekili Aktaş ise parti yönetimine eleştiri yağdırdığı konuşmasında ‘‘Artık ütopyalardan kurtulalım. İdeallere göre değil, realitelere, dünya gerçeklerine göre politika yapalım. Artık ayaklarımızı yere basalım’’ dedi.

  ŞEFFAFLAŞALIM

  Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül, partinin artık gizli saklı işler yapan bir götüntüden kurtulup şeffaflaşması gerektiğini vurguladı. Gül, ‘‘İçeride ne diyorsak, dışarıda da onu söyleyelim. Söylediklerimizle yaptıklarımız farklı olmasın’’ dedi. Gül, RP dönemini de eleştirdiği konuşmasında, ‘‘Avrupa Birliği konusunda kekeme bir üslup kullandık. Ne dediğimiz, ne istediğimiz belli olmadı. Halbuki, bizim AB üyeliğini desteklememiz gerekiyor. AB'ye üye olabilmemiz için de elimizden geleni yapmalıyız’’ dedi.

  ÜSLUBA DİKKAT

  Manisa Milletvekili Bülent Arınç da, RP dönemini eleştirdi, ‘‘AB'ye üye olursak Avrupa'ya köle oluruz, Mehmetçiğimiz uşak haline gelir, Coniler general olur diyen biz değil miydik? Bunların yanlışlığı şimdi ortaya çıktı. Bundan böyle daha dikkatli bir üslup kullanmak zorundayız’’ diye konuştu.

  HERKESLE DİYALOG

  Genel Başkan Recai Kutan ise dün gazetecilerle sohbet ederken, RP dönemine ilişkin önemli bir özeleştiride bulunarak, ‘‘Hiç hata yapmadık mı diye soruluyor, elbette, bir sürü hatamız vardı’’ dedi. En önemli hatalarının ise toplumun diğer kesimleriyle iyi bir diyalog kuramamaları olduğunu vurgulayan Kutan, bundan böyle, herkesle iyi diyaloğ kurarak, gerçek yüzlerini göstereceklerini söyledi. Kutan, gerçek yüzlerinin ne olduğu sorusunu yanıtlarken de, ‘‘Dışarıda bizim için ‘bunlar temiz, dürüstler ama, birinci öncelikleri islami bir hayattır. Camideki hoca efendilerden biraz değişik tiplilerdir, gerçek dünyayla pek bir ilişkileri yoktur' diye bir izlenim var. Ama, bu kişiler bizlerle oturup konuştuklarında bu izlenimlerinin ne kadar yanlış olduğunu görüp şaşkına dönüyorlar. Hatta bazıları, ‘ya bizim bu kanaatlerimiz doğru değil, ya da bu adam partisinden başka bir yere gitmiş' bile diyebiliyorlar’’ diye konuştu.

  ŞARTLARA GÖRE DEĞİŞİKLİK

  Kutan, ‘‘Yeni bir kimlik arayışı içinde değiliz, benim 30 yıllık dünya görüşüm değişmez ama, bizler statik yapılı insanlar değiliz, dinamik yapılıyız. Değişen şartlara göre, görüşlerimizde farklılıklar olabilir’’ dedi.

  Kutan: Yılmaz mürteci

  FP Lideri Recai Kutan gazetecilerle sohbet ederken irtica konusuna da değindi. Kutan, ‘‘Bana göre, ülkeyi bugünkü ileri seviyesinden geriye götürmek irticadır. Bunu yapan da mürtecidir. Benim tanımıma göre, Başbakan Mesut Yılmaz mürtecidir’’ dedi.

  ‘Haşema’ adlı paçalı mayo yılın modası

  FP milletvekilleri havuza girerken ayak bileklerine kadar uzanan ve ‘Haşema’ adı verilen bir mayo giyiyorlar. FP'lilerin bir bölümü bu mayoların giyilme nedenini, ‘‘Kaynağını dinimizden alan geleneklerimiz, göreneklerimiz bunu emrediyor’’ diye açıkladı. Bir kısmı da, ‘‘Bu yılın modası’’ dediler. Çorum Milletvekili Mehmet Aykaç, ‘‘Geleneklerimize göre erkeklerin vücutlarının göbeklerinden ayak bileklerine kadar olan kısmı göstermeleri doğru değildir. Ben de buna uygun olarak giyindim’’ diye konuştu. FP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ise ‘‘Bu yılın modası uzun mayo. Öylesine moda ki; Adidas bile dizkapaklarını örten yeni şortlar üretip piyasaya sürdü’’ dedi. Bir başka FP de, ‘‘Şafi mezhebindekiler normal mayo giyebilir ama, Hanefi mezhebi buna izin vermiyor’’ diye konuştu.

  ‘Selamün aleyküm’ yerine artık ‘merhaba’

  FP'liler bundan böyle ‘Selamün aleyküm’ ve ‘‘Aleyküm selam' yerine, ‘Günaydın' ve ‘Merhaba' diyecek. FP'liler artık kılık-kıyafete de dikkat edecek. Sakallı ve kötü görünüm yerine tıraşlı, bakımlı, kıravatlı modern bir görüntü verilecek. Kavgacı değil, ikna edici olunacak. Özellikle din başta olmak üzere, toplumun hassas olduğu konularda tartışmalara girilmeyecek. Yumuşak üslup kullanılacak. Teşkilat binaları iyi semtlerde tutulup, iyi döşenecek. Seçimlerde kullanılacak propaganda malzemeleri kalite hazırlanacak. Ülke için geliştirilen genel söylemin yanısıra, bölgesel söylemler de geliştirilecek ve bunlar sadece o bölgede kullanılacak. Tarikat ve cemaatlerle bozulan ilişkiler yeniden düzeltilecek. Seçim selamı da, sağ elin kalp üzerine konulması şeklinde olacak.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı