Gündem Haberleri

  FP'ye ilk şok

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, dün görüşmeye başladığı FP'nin kapatma davasında ilk kararını jet hızıyla bir günde verdi. Yüksek Mahkeme'nin kararı, parti kapatmayı kolaylaştırıyor.

  Anayasa Mahkemesi dün Siyasi Partiler Yasası'nın (SPY) ‘‘odak’’ olmaktan parti kapatmaya yeni kriterler getiren ve güçleştiren 103/2. maddesini Anayasa'ya aykırı görerek, oy çokluğu ile iptal etti.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, FP'nin kapatılma davasında esas hakkındaki görüşünü bildirirken, Siyasi Partiler Yasası'nın 103. maddesinin 2. fıkrasının Anayasaya aykırı olduğunu ileri sürmüştü.

  Yüksek Mahkeme, davanın sonucunu etkileyebilecek önem taşıyan bu kararı bir oy farkla ve kılpayı aldı. Başkanvekili Haşim Kılıç, kararın, 5'e karşı 6 oyla alındığını açıkladı.

  Yüksek Mahkeme gerekçe yazılana kadar davaya ara verip vermemeyi ise bugünkü toplantısında kararlaştıracak.

  BAŞSAVCIYI SEVİNDİREN KARAR

  Bu karar, kapatma davasını açan ve iptal başvurusunu yapan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın işini kolaylaştırırken, FP'de şok etkisi yarattı. Yüksek Mahkeme'nin, raportörün görüşünün aksine iptal kararı vermesi de dikkat çekti. Raportör raporunda, bu maddenin Anayasa'ya aykırı olmadığı belirtilerek, ‘‘reddi’’ istenmişti.

  İŞTE İPTAL EDİLEN MADDE

  Yüksek Mahkeme'nin iptal ettiği, SPY'nin 103/2. maddesi RP'nin kapatma davası görüşülürken de iptal edilmiş, ancak 1999 Ağustosunda yeniden düzenlenmişti. Söz konusu madde, bir siyasi partinin yasaya aykırı eylemlerin odağı haline gelmiş sayılabilmesi için bu eylemleri parti yönetiminin ve Meclis grubunun da zımnen veya açıkça benimsemiş olması ya da parti organlarınca kararlılıkla işlenmesini şart koşuyor. İşte iptal edilen fıkra:

  ‘‘Bir siyasi parti; birinci fıkrada yazılı fiiller o partinin üyelerince yoğun bir şekilde işlendiği ve bu durum o partinin büyük kongre, merkez karar ve yönetim kurulu veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki grup genel kurulu veya grup yönetim kurulunca zımnen veya açıkça benimsendiği yahut bu fiiller doğrudan doğruya anılan parti organlarınca kararlılık içinde işlendiği takdirde, söz konusu fiillerin odağı haline gelmiş sayılır.’’

  Yargı çevrelerinde, bu şartların ortadan kalkmasının FP'nin kapatılmasını kolaylaştırabileceği belirtiliyor.

  FP: Beklenen karardı

  Anayasa Mahkemesi'nin dünkü kararı FP'de şaşkınlık yaratmadı. FP'liler kararın ‘‘beklenen bir karar’’ olduğunu vurguladılar, ancak davanın sonucuna ilişkin bağlayıcı bir açıklama yapmadılar. Bazı FP yöneticilerinin görüşleri şöyle:

  Lütfü Esengün (Genel Başkan Yardımcısı):

  Anayasa Mahkemesi kararıdır, herkesi bağlar. Ama bağlayıcılığı bir yana haklılılığı, doğruluğu, adilliği her zaman tartışılabilecek bir karardır. Kanaatimize göre isabetli bir karar da değildir. Bu karar dava sürecini olumsuz etkiler. Aleyhte karar verilmesini kolaylaştırır. Çünkü iptal edilen bu madde bize bir teminat getiriyordu. Ama bu karara rağmen mahkeme asıl davayla ilgili bambaşka bir karar da verebilir. Yani bu maddeyi iptal edip kapatma kararı da verebilir. Bekleyip göreceğiz.

  Suat Pamukçu (Genel Sekreter):

  Yadırgamadım. Normal. RP davasında da benzer bir maddeyi iptal etmişti. Şimdi iptal etmemesi kendisiyle çelişki olurdu. Beklenen bir şeydir. Ben şahsen bekliyordum.

  Erbakan meydan okudu

  YASAKLI lider Necmettin Erbakan, Anayasa Mahkemesi'nin dün FP'yle ilgili kapatma davasını görüşmeye başladığı sırada, FP'nin eski ve yeni milletvekillerini iftar yemeğinde bir araya getirerek, meydan okudu.

  Erbakan, yaptığı konuşmada Refahyol'daki icraatlarını övüp, sonraki hükümetlerin icraatlarını eleştirirken, ‘‘RP yapan bir gruptu. Arkadan bir bozan grup geldi. Şimdi görüyorsunuz, müşkülat içinde, huzursuzluk içinde bir ülke. Ülke kurtuluş bekliyor’’ dedi. Ülke için çalışmak için görünür görevlerde olmanın gerekmediğini belirten Erbakan, ‘‘Hangi şart altında olursak olalım bunun için çalışmak zorundayız. Allah, insanları bu açıdan sınavdan geçiriyor’’ dedi. Gölbaşı'ndaki iftara, FP'nin Grup Başkanvekilleri Yasin Hatipoğlu, Avni Doğan ve Bülent Arınç ile birlikte Erbakan gibi siyasi yasaklı olan eski arkadaşlarından Şevket Kazan ve Ahmet Tekdal'ın da aralarında bulunduğu 30 kadar eski milletvekili katıldı.

  İptal gerekçesi

  MAHKEME üyeleri dün sabah 10.00'da başlayıp, öğle arasından sonra 16.30'a kadar süren görüşmelerinde, sadece bu maddeyi tartıştılar. İptal görüşünde olan üyeler, ‘‘Anayasa'nın 69. maddesinin 6. fıkrasına göre, bir partinin odağı haline gelip gelmediğinin Anayasa Mahkemesi'nce belirlenebileceğinin’’ öngörüldüğünü, ancak yasanın, mahkemenin Anayasa ile verilen yetkisini ortadan kaldırdığını savundular. Karşıt görüştekiler ise, bu madde ile odak olmanın kriterlerinin belirlenen yasadaki boşluğun doldurulduğunu savundular. Yapılan oylama sonunda da bir oy farkla iptal kararı çıktı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı