Gündem Haberleri

  FP'den Sezer'e baskı iması

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Partisi'ne kapatma davası açan Vural Savaş'ın yeniden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçilmesi, 'birilerinin isteği' olarak nitelendi. Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bahri Zengin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı konusunda ciddi bir sınavla yüzyüze olduğunu savundu.

  Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bahri Zengin, TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi. Görev süresi sona eren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş ile ilgili gazetecilerin bir sorusunu yanıtlayan Zengin, ''YÖK Başkanı Gürüz'den tüm millet şikayetçi olmasına rağmen Cumhurbaşkanı, birileri istedi diye bu atamayı yapmıştır. Cumhurbaşkanı'nın önünde şimdi ciddi bir sınav var. Bundan başarı ile çıkmasını diliyorum'' dedi.

  'Cumhurbaşkanı kuşatma altında'

  Bahri Zengin, hükümetin 4 maddeden oluşan Anayasa değişikliği paketinin TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesinin bürokratik elitler tarafından engellendiğini iddia etti. Zengin, bu elitlerin ülke yönetiminde TBMM'den daha güçlü bir rol oynadığı üzerinde de savunarak, şöyle konuştu:

  ''Cumhurbaşkanı da bürokratik kuşatma altındadır. Öncelikle bu sorun çözülmelidir. Anayasa paketi mutlaka Meclis'ten geçirilmelidir. Korkunun kimseye faydası yoktur. Anayasa paketi tüm zorluklara rağmen geçecektir. Halkımız da yetkisi olmayan, ancak etkili olan güçlerin üzerindeki yerini alacaktır.''

  'Ucube yasa'

  Zengin, af konusunun 1.5 yıldır gündemde tutulduğunu, bunun da toplumda gerilimlere yolaçtığını söyledi. Çıkartılan Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası'nda bir ölçü ortaya konmadığını, herkesin kendi taraftarının affedilmesi için birşeyler ortaya koyduğunu bildiren Zengin, ''Sonuçta bu ucube yasa ortaya çıkmıştır'' dedi.

  Bahri Zengin, FP olarak bir af yasası hazırlanırken, devlete karşı işlenen bazı suçların ve düşünce suçlarının kapsam içine alınması, şahıslara karşı işlenilen suçların ise kapsam dışında kalması gibi bir ölçü konması gerektiğine inandıklarını bildirdi.

  Cumhurbaşkanı tarafından iade edilen yasanın şartla salıvermeye ilişkin birinci maddesinin çelişkilerle dolu olduğunu anlatan Zengin,''Af yasasının ikinci maddesinin genişletilmesi, siyasi yasakların kaldırılması konusunda tavrımız sürecek'' diye konuştu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı