Gündem Haberleri

  FP'den kerhen destek

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara'da Altınpark Belediye Evi'nde verilen iftar yemeğine katılan fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan 'Af tasarısını' değerlendirerek "Affa müspet bakıyoruz. Ancak bazı rezervlerimiz var" dedi.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, partili milletvekilleri ve Kurucular Kurulu üyeleri'nin katıldığı iftar yemeği ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayın Kutan, bir süreden beri gerek tutuklu ve hükümlülerin, gerekse yakınlarının gerçek anlamda psikolojik işkence altında tutulduğunu söyledi. Affın çıkıp çıkmayacağı konusunda belirsizlik yaşandığını, ancak bugün gelinen noktada sis perdesinin ortadan kalktığını kaydeden Kutan, tasarının TBMM’ye ulaştığını söyledi.

  Tasarının, Meclis’teki ilgili komisyonlarda müzakere edileceğini ifade eden Kutan, şöyle konuştu:

  “(İktidar affı destekleyecek ise destekleyeceğini, eğer af istemiyorsa af istemediğini çok net olarak ifade etsin) diyor idik. Şimdi af Meclis’e gelmiş durumdadır. Arkadaşlarımız ilgili komisyonlarda görüşlerimizi dile getireceklerdir. Mesela bu af içerisine özellikle yerel yönetim yöneticilerini çok yakından ilgilendiren TCK’nın 240. maddesinin dahil edilmemesini büyük bir eksiklik olarak görüyoruz. Diğer bir önemli husus ki, belirsizliğini korumaya devam ediyor... Uygulama tarihidir. Yani yasa hükmü hangi tarihten itibaren geçerli olacak. Bu henüz netliğe kavuşmuş değildir. Bu konuları arkadaşlarımız komisyonlarda gündeme getirecek, dolayısıyla bu af yasasının Parlamento’da siyasi partilerin büyük çoğunluğunun mutabakatıyla çıkmasını bekliyoruz.“

  KONUYA ERBAKAN MESELESİ OLARAK BAKMIYORUZ

  Kapatılan RP’nin son genel başkanı Necmettin Erbakan’ın cezasında ertelemenin öngörüldüğünün anımsatılması üzerine Kutan, „Konuya Erbakan meselesi olarak bakmadıklarını“ ifade etti.

  Tasarının TBMM’den geçmesi halinde Erbakan ile çok sayıda kişinin de istifade edeceğini kaydeden Kutan, „Niçin böyle bir cezaya mahkum edildiler. Her seferinde söylediğimiz gibi bizim hukukumuzun bir ayıbı olarak telakki ettiğimiz TCK’nın 312. maddesinden dolayı...“ dedi.

  Af yasası çıktıktan sonra kendilerinin, bu konu halloldu diyerek TCK’nın 312. maddesinin gündemden düşmesini kabul etmeyeceklerini belirterek, bu maddenin en yakın tarihte mutlaka tadil edilmesi gerekliliğini ifade edeceklerini kaydetti. Kutan, „FP olarak bunun mücadelesini yapmaya devam edeceğiz“ diye konuştu.

  Recai Kutan, „IMF’nın Türkiye’ye 10 milyar dolarlık kredi vermesi“ ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, henüz bu rakamın Türkiye’ye nasıl, ne zaman ve hangi şartlarda geleceğinin belli olmadığını ifade ederek, „Bunları bir görelim, ondan sonra yorum yaparız“ diye konuştu.

  FP Genel Başkanı Kutan, ekonomide pek çok yanlışlık yapıldıktan sonra böyle bir krediye ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, hükümeti eleştirdi.

  Kutan, bir gazetecinin, „Bu af tasarısına müspet bakıyor musunuz?“ sorusuna şu yanıtı verdi:

  „Bir defa o noktaya getirildi ki bu affın çıkması... Buna tam af da demek caiz değil. Bu bir nevi, adına isterseniz meşruten tahliye değin ya da isterseniz erteleme değin. Öyle bir tatbikat zaten yapılmak mecburiyetindeydi. Çünkü Türk kamuoyu o noktaya getirilmiş durumdadır. Dolayısıyla böyle bir af yasasının çıkmasına biz müspet bakıyoruz. Ancak dediğimiz gibi rezervlerimiz var. O şekliyle bizim tavsiye edeceğimiz hususların da gerçekleşmesi için gerek komisyonlarda gerek TBMM’de gerekli çabayı göstereceğiz.“

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı