Gündem Haberleri

  FP'de liste isyanı dinmiyor

  Hürriyet Haber
  04.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türbanlı aday krizi yaşayan FP'de, şimdi de Ankara, İstanbul ve İzmir ile Güneydoğu listeleri nedeniyle kriz patlak verdi. FP'nin bu örgütlerinde aday listelerinden kaynaklanan büyük bir isyan yaşanıyor. Güneydoğu'da, özellikle Diyarbakır, Şırnak, Batman ve Siirt listelerinde patlak veren krizden, kapatılan RP'nin yasaklı lideri Necmettin Erbakan'ın yakın arkadaşı, Mardin Milletvekili Fehim Adak sorumlu tutuluyor.

  Adak'ın son gün listelere müdahale ederek ciddi değişiklikler yapması, bölge milletvekilleri ile FP Genel Merkezi'nin yaptırdığı teşkilat yoklamaları ve kamuoyu araştırmalarında ön sıralarda çıkan, ancak daha sonra listelerde yer bulamayan adayların büyük tepkisine yol açtı. Batman'da parti tabelasının indirilmesiyle doruğa tırmanan bu tepkiler nedeniyle, bazı Güneydoğulu aday yakınlarının, genel merkez ile Erbakan'ın Balgat'taki konutuna gelerek tepkilerini gösterdikleri de bildirildi.

  İZMİR ÖRGÜTÜNE UZAKLAŞTIRMA

  İzmir'de ise iki seçim bölgesinde liste başından aday gösterilen FP milletvekilleri Sabri Tekir ve İsmail Yılmaz'a tepkiyle başlayan ve teşkilatın istediği bazı adayların alt sıralara konulması ile bazı belediye başkan adaylarına yönelik olarak gelişen tepkiler sonucunda, İzmir örgütü görevden uzaklaştırıldı.

  Ankara'da ise Keçiören adayı MHP'li Turgut Altınok'un yakın arkadaşlarının belediye ve il genel meclisi listelerinde ön sıralara konulması, örgütün tepkisini çekti. İstanbul'da da Ali Müfit Gürtuna'nın adaylığının ilan edilmesiyle büyük bir hayal kırıklığına uğrayan İl Başkanı Numan Kurtulmuş ile kendisine bağlı ilçe örgütlerinin seçimlere ağırlık koymama eğilimine girdikleri öne sürüldü.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı