Gündem Haberleri

  FP'de istenmeyen adam

  Hürriyet Haber
  03.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kutan'ın Genelkurmay'ı kızdıran konuşmasını yazdığı belirtilen Oğuzhan Asiltürk, önceki akşamki toplantıda, FP'den ayrılanlar için ‘‘karaktersiz’’ ifadesi kullanınca sert tepki gördü. Mehmet Ali Şahin, ‘‘Ne karışıyorsunuz? Partide kaç genel başkan var?’’ diye bağırdı.

  FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın, Genelkurmay'la yaşanan gerginliği değerlendirmek için önceki akşam milletvekilleriyle yaptığı toplantıda kavga çıktı.

  İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Şahin'in, ‘‘Yönetimin hatalarının hesabını tabana biz veriyoruz, birilerinin bu hesabı vermesi lazım’’ sözleri ortalığı karıştırdı. Şahin'in, istifalarla ilgili olarak da ‘‘Bu arkadaşlar neden küstürülüyor’’ demesi üzerine ayağa fırlayan Oğuzhan Asiltürk, ‘‘Onlar karaktersiz ve basitse parti ne yapsın’’ dedi.

  VEKİLLER AYAKTA Şahin'in ‘‘Siz ne karışıyorsunuz, partide kaç tane Genel Başkan var?’’ sözlerine daha da sinirlenen Asiltürk'ün sesini yükseltip azarlar bir tonda konuşmaya başlaması üzerine ise çok sayıda milletvekili tepki göstererek ayağa fırladı ve toplantı salonu bir anda ana baba gününe döndü.

  KUTAN AYIRDI Araya giren Recai Kutan'ın, ‘‘Birliği beraberliği bozmayalım’’ sözlerine ise Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, ‘‘Olaylar karşısında susmak mı birlik beraberlik? O zaman hiç konuşmayalım, böyle şey olur mu?’’ diye tepki gösterdi. İstanbul Milletvekili Ali Coşkun ise Kutan'a, ‘‘Sizin hoşgörünüzden insanın sabır taşı çatlar. Ama hoşgörü göstermek teslimiyetçilik değildir. İnsan hatalar, yanlışlar karşısında da tavır alabilmelidir’’ diye sitemde bulundu.

  FP Ankara İl Başkanlığı'nda önceki gece yapılan ve 6 saat süren toplantıda, sert eleştiriler nedeniyle gerilimli anlar yaşandı. Milletvekillerinin, Hizbullah nedeniyle Genelkurmay'la yaşanan son kriz nedeniyle yönetimi topa tuttuğu toplantıda, bir milletvekilinin, ‘Yeni hatalar yapılmaması için, Başkanlık Divanı’nın daha şahsiyetli çalışması, her kafadan bir ses çıkmaması lazım' sözleri tansiyonu yükseltti. Milletvekilleri partideki çok başlılıktan da yakındı ve partinin çift başlı bir görüntü vermesinde Asiltürk'ün etkin olduğunu söylediler. Toplantıda, ‘Genel Başkan’ı adeta ezercesine bir köşeye itip, ‘Yetki bizdedir, o geçicidir’ gibi bir görüntü verilmesi yanlıştır' eleşirisi dile getirildi.

  HESAP VERSİNLER İstanbul Milletvekili Şahin ise ortalığı karıştıran konuşmasında, bu haftasonu İstanbul Gaziosmanpaşa'da, belediye ile ilişkiler konulu parti ilçe divanına katıldığını, ancak toplantıda belediye yerine parti yönetiminin sorgulanıp eleştirildiğini belirterek, ‘‘Ben 4 saat süreyle yönetim adına onlara hesap vermek durumunda kaldım. Çünkü taban da, teşkilatlar da sizin bazı uygulamalarınızdan rahatsız’’ dedi. Tabana ve teşkilatlara bu hesabı yönetimin kendisinin vermesi gerektiğini belirten Şahin, ‘‘Partiyi zaafa uğratan bu davranışların hesabını birilerinin vermesi lazım’’ dedi. İstanbul Milletvekili Ali Coşkun da, orduyla gerginliğe değinirken, ‘‘Türkiye'de doğrular ile gerçekler her zaman üst üste çakışmaz, sizin doğru bildiğiniz gerçek olmayabilir. Onun için doğru bildiklerimiz değil, Türkiye gerçeklerine göre politika üretmemiz gerekir’’ dedi.

  KİMSE YUTMUYOR İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz, ‘‘Bir haftadır yaptıklarımız akıllı ve mantıklı işler değil. Ya söylemeyelim, ya da söylediğimizin arkasında duralım’’ derken, Kayseri Milletvekili Abdullah Gül de, ‘‘Böyle gitmez. Açık, şeffaf ve net olmalı, tavrımızla halka güven, teşkilata moral vermeliyiz. İçeride başka, dışarıda başka oldu mu, hem zorlanırız, hem de bunu kimse yutmaz’’ görüşünü savundu. Yönetimden bu nedenle ayrıldıklarını belirterek, ‘‘Artık mesuliyet alamaz hale gelmiştik’’ diyen Gül, ‘‘Geldiğimiz noktada, hem içimizde sıkıntılar var, hem de dışarıdan bize sempatiyle bakanları küstürdük’’ dedi. Gül, ‘‘Bizim amacımızın Türkiye'yi normalleştirmek, ülkeyi düzlüğe çıkarmak olmalıdır’’ dedi ve bunun için de doğru, dürüst, açık ve sağduyuya hitap eden politikalar izlenmesi gerektiğini söyledi.

  HERKES YARALI Ankara Milletvekili Çiçek de Genelkurmay krizini, ‘‘Çok ağır hasarlı bir trafik kazası geçirdik, belki ölü yok ama, şoför dahil herkes ağır yaralı’’ diye yorumladı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı