Gündem Haberleri

  FP'de Hoca'ya öfke

  Hürriyet Haber
  29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Siyasi yasaklı olmasına rağmen dışardan müdahaleleriyle partiyi bölünmenin eşiğine getiren Erbakan'a öfke giderek büyüyor. İstifa eden genel başkan yardımcılarının Hoca'yı eleştiren sözleri FP Meclis Grup toplantısında büyük alkış aldı.

  Fazilet Partisi'nin (FP) dünkü Meclis Grubu, dışarıdan müdahaleleriyle partiyi bölünmenin eşiğine getiren yasaklı lider Necmettin Erbakan'a yönelik sürpriz bir tepkiye sahne oldu. FP milletvekileri, istifacı genel başkan yardımcılarının protestosuna alkışlı destek verdiler.

  FP'nin dünkü Meclis Grup Toplantısı'nın basına kapalı bölümünde söz alan müstafi genel başkan yardımcıları, partinin dışarıdan yönlendirilmesine yönelik tepkilerini dile getirdiler.

  SAYGI TAMAM, AMA...

  Müstafilerden Abdullah Gül, partinin güçlü ve inisiyatif sahibi bir yönetime ihtiyacı olduğunu söyledi. Gül, Erbakan'ı kastederek şöyle devam etti:

  ‘‘Saygı, bağlılık tamam, ama partinin sıhhatli bir şekilde yönetilip büyümesi, halkın beklentilerini karşılayacak hale gelmesi ayrıdır. Adımızın var, kendimizin yok olduğu bir yönetimde kalamazdık. Erbakan'ın ve yasaklı arkadaşlarının, Recep Tayyip Erdoğan'ın yasaklarını kaldırmak boynumuzun borcudur. Ancak, yasaklar el çabukluğu yöntemleriyle kalkmaz, demokratik yoldan, usulüne uygun bir şekilde kaldırılır. Bunu yapabilmek için de güçlü, insiyatif sahibi bir partiye ihtiyaç var. Böyle bir yönetimle ise ne bu sağlanabilir, ne de yasaklar kaldırılabilir.’’

  HUZURLU YÖNETİM GEREK

  Gül, partiden ayrılmak gibi bir düşüncesinin olmadığını belirterek, ‘‘Ne olacaksa burada olacaktır’’ dedi. Yönetim hataları nedeniyle partisinin 18 Nisan seçimlerinde 52 milletvekili kaybettiğini hatırlatan Gül, ‘‘Türkiye'nin umudu bir parti olmak istiyorsak, bu ancak huzurlu bir yönetimle olur. Herkesin kontrpiyede kalırcasına, olayların dışında kaldığı bir yönetimle bu olmaz. Bu eleştirilerimiz bugüne kadar dikkate alınmadı.’’

  Daha sonra söz alan Cemil Çiçek ise, istifalarıyla partiyi bölmek ya da yeni bir parti kurmak gibi bir amaçlarının olmadığını belirtirken, istifa gerekçelerini de şöyle açıkladı:

  ‘‘FP bir fırsattı, ancak gelinen bu noktada ciddi sıkıntıları var. Siyasi ağırlığımız yok. Yakın vadedeki hiç bir değerlendirme ya da senaryonun belirleyici faktörü içinde yokuz. Asli unsuru değil, mütemimcüzü bile değiliz.’’

  AYNI VİRAJDA DÖRT KAZA

  FP'nin yetki bunalımı yaşadığını belirten Çiçek, ‘‘Partide yetkili sorumsuzlar ile yetkisiz sorumlular var. Bunun ortadan kalkması, işlerin usulüne uygun yürümesi lazım. Bunun için de Türkiye gerçeğinin iyi kavranması lazım. Biz, aynı virajda dördüncü defa kaza yapan bir partiyiz. Bir partinin misyonu kapanıp açılmak değil, iktidar olmaktır. Bizim istifalarımız da bunların düzelmesi, işlerin iyiye gitmesine yöneliktir’’ dedi.

  KUTAN DA HAK VERDİ

  Genel Başkan Recai Kutan ise istifacılardan Cemil Çiçek ve Abdullah Gül'ün, Erbakan'ın müdahalelerine izin vermesi nedeniyle kendisini de eleştirmeleri üzerine, ‘Haklısınız’ dedi. Kutan'ın, Çiçek, Gül, Aksu ve Coşkun'a hizmetlerinden ötürü teşekkür etmesi ise istifaları kabul ettiği yorumlarına neden oldu.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı