Gündem Haberleri

  FP'de aday krizi

  Hürriyet Haber
  11.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP'de genel başkanlık için aday enflasyonu yaşanıyor. Yenilikçi kanatta, Abdullah Gül ile Bülent Arınç'ın ardından Abdüllatif Şener'in adaylığının gündeme gelmesi ortalığı karıştırdı. Gelenekçilerin bir kısmı da Kutan'ın adaylığına tepki gösteriyor.

  KIRAN kırana bir iktidar mücadelesine sahne olan FP'de işler son anda karıştı. Gelenekçi ve yenilikçi kanatlarda patlak veren sürpriz krizler, FP'deki iktidar mücadelesini arap saçına dönüştürdü.

  FP'de muhalefet bayrağını açan ve 14 Mayıs'ta yapılması planlanan büyük kongreye tek adayla gitmek isteyen yenilikçi kanatta, Abdullah Gül ile Bülent Arınç'ı uzlaştırma çalışmaları sürerken, bu kez de Abdüllatif Şener'in adaylığı gündeme geldi.

  ÜÇLÜ ZİRVE

  Gül'ün tam da adaylığını açıklamaya hazırlandığı bir sırada Şener'in adaylığının gündeme gelmesi, Arınç'ın adaylıktan çekilme taraftarı olmaması nedeniyle sıkıntı yaşayan yenilikçi kanadı daha da sıkıntıya soktu. Yenilikçi kanatta şimdi, aday bolluğuna son verip, kongreye tek adayla gidilmesini sağlamak amacıyla Gül, Arınç ve Şener'i bir araya getirecek ‘üçlü zirve’ yapılması gündeme geldi. Bu zirvenin, bu haftasonu ya da en geç önümüzdeki hafta başında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

  GELENEKÇİLER DE ZORDA

  Yasaklı lider Necmettin Erbakan'ın desteği nedeniyle bugüne kadar, kamuoyuna iç sorunlar yaşanmadığı görüntüsü veren gelenekçi kanatta da, son anda sürpriz bir kriz patlak verdi. Gelenekçi kanatta, ‘‘Kongrede adayım’’ açıklamasını yapan Genel Başkan Recai Kutan'ın adaylığı konusunda görüş ayrılıkları çıktığı bildirildi.

  Gelenekçi kanat içinde, İstanbul Kongresi'nde yenilikçi kanadı yenilgiye uğratarak, il başkanlığını kazanan Numan Kurtulmuş'un ismi öne çıkarken, Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Kamalak'ın adından da söz ediliyor.

  SON SÖZ ERBAKAN'DA

  FP kulislerinde, partide yaşanan iktidar mücadelesinde son sözü Umre için gittiği kutsal topraklardan dönüşünde Erbakan'ın söyleyeceği de konuşuluyor. Kulislerde konuşulanlara göre, FP içindeki son gelişmelerden rahatsızlık duyan Erbakan, yurda dönüşünde ilk iş olarak adı genel başkan adaylığı için geçenleri tek tek Balgat'taki konutuna çağıracak ve parçalı görüntüye son vermeye çalışacak. Şu anda Kutan'ın adaylığına sıcak baktığı belirtilen Erbakan'ın, bunun dışındaki isimlere ‘‘Çekilin’’ diyeceği öne sürülüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı