Gündem Haberleri

  FP yedeklemeyecek

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Refah Partisi'nin kapatılması kararından bir ay önce önlem olarak Fazilet Partisi kurulmasına karşın, aynı durumla karşı karşıya olan FP'de bu yönde bir girişim yok. FP yönetimi, RP'nin kapatılması sürecinde Anayasa Mahkemesi'ndeki karar öncesi başvurulan önlemleri tercih etmedi.

  RP'nin kapatılma kararından bir ay önce FP, çıkabilecek bir kapatma olasılığına önlem olması amacıyla yedek parti olarak Necmettin Erbakan'ın avukatı İsmail Alptekin'in Genel Başkanlığında kurulurken, FP davasında karar oturumu için bir hafta kalmasına karşın hala yedek parti için hiçbir hazırlık yapılmadı. Parti içinde ve teşkilatlarda "Karardan önce yeni parti kurulmayacak mı" şeklindeki ısrarlı sorular karşısında parti yönetimi konuyu değerlendirdi.

  Bu kez farklı

  Yapılan değerlendirme sonucu FP davasının RP davasından farklı olduğuna, bu nedenle karar öncesi alınacak önlemin de farklı olacağına dikkat çekildi. RP'ye yalnızca "Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak" suçlamasıyla dava açıldığı, böyle bir nedenle kapatma kararı çıkması halinde yalnızca suçlanan milletvekillerinin yasak kapsamına girmesinin sözkonusu olduğu için önceden parti kurulduğu belirtildi.

  Hukukçuların verdiği bilgiler doğrultusunda FP davasında ise odak olmak dışında "Kapatılan bir partinin devamı olmak" suçlaması da bulunduğu, böyle bir kapatma durumunda ise milletvekillerinin belki tamamının ya da büyük çoğunluğunun yasak kapsamına gireceği, bu risk nedeniyle yedek bir partiyi önceden kurmanın doğru olmayacağı görüşü ortaya çıktı. Değerlendirmede hukukçuların Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararın beklenmesi, çıkacak bir kapatma kararı halinde getireceği yasak kapsamına göre siyasete nasıl devam edileceğinin karara bağlanması yolundaki önerileri kabul gördü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı