Gündem Haberleri

  FP, seneye kaldı

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Önceki gün parti kapatmayı kolaylaştıran maddeyi iptal eden Anayasa Mahkemesi, FP'de yürekleri hoplatmıştı. Yüksek Mahkeme, dün ise FP'nin kapatılması davasına ara verdi. Son karar, FP'lileri şimdilik rahatlattı.

  ANAYASA Mahkemesi, dün sürpriz bir kararla, FP'yle ilgili kapatma davasının görüşülmesine ara verdi. Hukuki prosedürün tamamlanması ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi amaçlı bu ara verme kararı, hükümete, Anayasa değişiklik paketini Meclis'ten geçirme konusunda zaman kazandırırken, önceki günkü iptalle morali bozulan FP'ye de rahat bir nefes aldırdı.

  Hükümet, FP davasının görüşülmeye başlamasından bir gün önce Meclis'e sevkettiği Anayasa değişiklik paketinde, 69'uncu maddede öngörülen bir değişiklikle parti kapatmaları zorlaştırıyordu. Yüksek Mahkeme'nin, dünkü kararına dayanak oluşturan ara kararların yerine getirilmesinin uzunca bir zaman alabileceği belirtilerek, davanın da en iyimser tahminle yılbaşından sonraya kalması bekleniyor.

  Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç da, davanın görüşülmesine Ocak ayından önce devam edilip edilemeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, ‘‘Onu şimdiden söylemek mümkün değil. Başsavcı'nın bunları ne zaman göndereceğini bizbilemeyiz. Gönderdiği zaman, görüşmelerimize, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'nca belirlenecek bir günde devam edeceğiz’’ dedi.

  FP davasının dün sabahki 2.5 saat süren oturumunda, önceki gün verilen iptal kararının gerekçesinin yazılması için bir üye görevlendirilirken, dosyadaki esasa ilişkin eksikliklerin giderilmesine karar verildi. Üç maddelik ara kararda, bu işlemlerin tamamlanmasının ardından Başkan Mustafa Bumin tarafından belirlenecek bir günde, görüşmelere devam edilmesine oybirliği ile karar verildiği belirtildi. Böylece, mahkeme kapatma davasının görüşülmesine geçmekle birlikte, ‘‘fiilen’’ ara verdi.

  FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın, Siyasi Partiler Yasası'nın (SPY) 104. maddesinde, geçtiğimiz Ağustos'ta yapılan değişikliğinin uygulanarak, davanın düşürülmesi hakkındaki dilekçesi de işleme kondu. Kutan'ın 23 Kasım 2000 tarihli dilekçesi görüşü alınmak üzere iddia makamı konumundaki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'a gönderildi.

  Kutan'ın, uygulanmasını istediği SPY'nin 104'üncü maddesi, ‘‘Bazı haller hariç, aykırılık durumunda kapatma davasından önce partilerin ihtar edilmesini’’ hükme bağlıyor. Kutan, Başsavcı Savaş'ın önce ihtar mekanizmasını işletip, ihtarın gereğinin altı ay içinde yerine getirilmemesi halinde; kapatma davası açması gerektiğini savundu.

  Yüksek Mahkeme, Erbakan'ın gövde gösterisine sahne olan FP'nin 14 Mayıs 2000 tarihli Kongresi'nin görüntülerini de davanın kanıtları arasına aldı. Mahkeme, Savaş'tan, Erbakan pankartları ve sloganlarına sahne olan kongrenin video kasetlerin deşifresi ile hükümet komiseri tarafından tutulan raporun ‘‘onaylı’’ örneğini istedi.

  Başsavcı Savaş:Gereğini yaparız

  YARGITAY Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Anayasa Mahkemesi'nin ara kararlarının gereğini en kısa zamanda yerine getireceklerini açıkladı. Savaş, mahkemenin isteği doğrultusunda, video kasetlerin en kısa sürede çözdürüleceğini belirtti. FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın Siyasi Partiler Yasası'nın 104. maddesinin uygulanmasına ilişkin dilekçesi hakkında ise ‘‘görüş’’ hazırlayacaklarını kaydeden Savaş, FP'nin 1. Olağan Kongresi'nde hükümet komiseri tarafından tutulan raporun onaylı örneğinin de temin edileceğini söyledi. Savaş, ‘‘İstenenleri en kısa sürede Anayasa Mahkemesi'ne ileteceğiz’’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı