GeriGündem FP: Kredi yaraları saramaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FP: Kredi yaraları saramaz

FP Genel Başkan Yardımcısı Bahri Zengin, IMF'den gelen krediyle yaraların sarılmasının mümkün olmayacağını söyledi. Zengin, "Çünkü bu kredi faizi ile geri dönecek" dedi. Zengin Türkiye ekonomisinin gizli güçler tarafından yönetildiğini de öne sürdü.

Zengin, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bankalarla ilgili, Başbakan ve Bakanlar Kurulu hakkında gensoru önergesi verdiklerini, ancak bunun müzakeresinin reddedildiğini anımsattı. Hükümetin, Meclis'teki sayısal çoğunluğuna güvenerek, ''vurgunları örtmek istediğini'' öne süren Zengin, ''Bu vurgun çok güçlü birileri tarafından himaye ediliyor. Türkiye ekonomisi için önemli sayılacak bir meblağın vurgunu karşısında siyasi ve bürokratik kanadın da ortaya çıkarılması gerekir'' diye konuştu.

Türkiye'nin gizli güçler tarafından yönetildiğini iddia eden Bahri Zengin, bu güçlerin, Türk ekonomisini ve siyasetini kendi çıkarları lehinde yönlendirdiğini öne sürdü. Hükümeti temsil eden felsefenin iflas ettiğini savunan ve hükümeti eleştiren Zengin, şöyle konuştu:

''Milleti, militarist bir anlayışla düşman ilan etmek mümkün değildir. Hürriyetleri kısıtlayarak, düşünceyi kısıtlayarak birşeyler yapmak mümkün değildir. Bu istikrarsızlık ekonomiyi de etkilemektedir. IMF'den gelen kredi ile yaraları sarmak mümkün değildir. Çünkü bu kredi, faizi ile geri dönecektir.''

Af tasarısı yetersiz

Zengin, bir soru üzerine, af tasarısını yeterli bulmadıklarını ifade etti. Affın çok daha önce çıkarılması gerektiğini dile getiren Zengin, insanlara taahhütler verildiğini, ancak bunlar yerine getirilmediği için affa muhatap olanların ''psikolojik ceza'' çektiğini kaydetti.

Düşünceyi suç sayan yasaların da kaldırılarak affın kapsamının genişletilmesi gerektiğini belirten Zengin, ''Bu olmazsa af sayılmaz, af çıkmalıdır. Ama bunun dışında asıl istediğimiz Türkiye'nin de önünü açacak, baskı rejimine son verecek, düşünce ve ifade özgürlüğünün sağlanmasıdır'' diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle