Gündem Haberleri

  FP: Kıvrıkoğlu'nunki Ortaçağ zihniyeti

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun, irtica yanlısı bölücü memurların işten atılmalarının biran önce gerçekleştirilmesini istemesi ve bu kişileri, ‘Türkiye’nin altını oyanlar' diye nitelendirilmesi, farklı tepkilere yol açtı. DSP ve ANAP Kıvrıkoğlu'na destek verirken, MHP ise Kıvrıkoğlu'na üstü kapalı bir şekilde, ‘Politik mesajlar verme’ çağrısında bulundu. FP ise ‘Ortaçağ zihniyeti, sömürge bakışı’ tepkisini gösterdi. Siyasetçiler Kıvrıkoğlu'nun demecini şöyle değerlendirdiler:

  Bahri ZENGİN (FP Genel Başkan Yardımcısı) Demokratik sistemlerde en yetkili organ halktır. Halkın seçtiği temsilcilerin oluşturduğu Meclis ise halkın refahı ve haklarını korumak için düzenlemeler yapar. Bürokratlar ise bu temsilcilerin emrinde çalışan insanlardır. Ancak Türkiye'de sistem çarpık işliyor. Bürokratik elitler, siyasilere, hükümetlere, hatta Meclis'e ne yapılması gerektiğini söylüyorlar. Onların talimatları doğrultusunda, onların hedeflerine ulaşmak için de bu kurumlar çalışıyor. Bu sistem, demokratik değildir. TSK da dahil bürokrasinin görevi, devleti değil, milleti korumaktır. Devletin asıl görevi, milletin temel hak ve hürriyetlerini korumak, refahını yükseltmektir. Kendisi gibi düşünmeyenlere karşı çıkmak, onları ayıklamak, ancak sömürge ülkelerinde ve Ortaçağ zihniyetinde kendini gösterir.

  Bülent ECEVİT (Başbakan) Org. Kıvrıkoğlu'nun açıklamalarına dün sessiz kalan Başbakan Ecevit, gazetecilerin soru sormak istemeleri üzerine ‘‘Sorularınızı yazılı olarak iletin’’ dedi. Basın danışmanı aracılığıyla gündemdeki konularla ilgili sorular Ecevit'e yazılı olarak iletildi. Ancak bir süre sonra Ecevit ‘‘Açıklama yapmayacağını’’ duyurdu.

  Tayfun İÇLİ (DSP Genel Başkan Yardımcısı) KHK krizi sırasında Başbakan bunları defalarca söyledi. Ancak kamuoyunda böyle yer almadı. Aynı uyarıyı Genelkurmay Başkanı yaptı. Sıradan bir vatandaş olarak konuştuğumda ben de aynı düşünceleri savunuyorum. Şevket Bülent YAHNİCİ (MHP Genel Başkan Yardımcısı) Genelkurmay Başkanı, gözbebeğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başıdır ve asker hüviyetli bir kişidir. Kendisi politikacı değil. Son açıklamaları ve değerlendirmeleri ise tamamen politik lafları içerdiği için bir değerlendirme ve yorum yapmayı doğru bulmuyoruz.

  Cengiz ALTINKAYA (ANAP Genel Başkan Yardımcısı) Ulusal bütünlüğü, birliği, düzeni, asayişe yönelik devleti zaafa uğratan tüm mekanizmaların temizlenmesi gerekir. Bu sadece bölücü ve irticai faaliyetlerle sınırlı değildir. Devlet, kendisine yönelik saldırıda bulunanları cezalandırmalıdır.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı