Gündem Haberleri

  FP: Hoca'nın gölgesi düştü, biz yıprandık

  Hürriyet Haber
  19.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmayı Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun uyarısı, Necmettin Erbakan ve Tayyip Erdoğan'ın yasaklarını kaldırabilmek için gerekirse hükümeti düşürüp seçimleri erteleme planları yapan FP'ye bomba gibi düştü.

  FP Başkanlık Divanı dün Genel Başkan Recai Kutan'ın başkanlığında olağanüstü toplanarak durum değerlendirmesi yaptı. Toplantıda, FP'nin bu sürece girmesinin sorumlusu olarak görülen eski yasaklı lider Erbakan topa tutuldu. Genel Başkan Yardımcısı Ali Coşkun, ‘‘Bu işin üzerine Hoca'nın gölgesi düştü. Bu yanlıştı. Biz kendimizi, bu işe nasıl sürüklendiğimizi anlatamadık. Kamuoyunda yıprandık, sonunda da iş bu noktaya geldi. Kıvrıkoğlu'nun açıklaması da bunun bir sonucudur’’ dedi. Coşkun, FP'nin tavrını da eleştirerek, ‘‘Küskünler deniyor. Ama karşımızda bir muhatap yok. Bizim kiminle yola çıkacağımız belli değil’’ dedi.

  Genel Başkan Yardımcısı Çiçek de, ‘‘İşi bu noktaya bizim getirdiğimiz gözardı edilmemeli. Türkiye'nin şartları iyi okunamazsa, zaten dar olan siyaset alanının daha da daralma ihtimali var’’ diyerek, FP yönetimini uyardı. Bir an önce seçime gidilmesini savunan Çiçek, şöyle dedi:

  ‘‘Bir an evvel millete gidip fikrini almakta büyük fayda var. Onun için 18 Nisan'da seçimlerin yapılması bugün, dünden daha önemli hale gelmiştir. Ben başından beri 18 Nisan'da seçimi savundum. Bu noktada bir kez daha haklı çıktım.’’

  Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu da, sonuçta bir işe girildiğini ve bunun da gidebildiği yere kadar götürülmesi gerektiğini belirterek, ‘‘Ancak bundan bir sonuç alınabileceğini zannetmiyorum. CHP'nin tavrını net bir şekilde ortaya koyması nedeniyle gensoru bile zora girmiştir’’ dedi.

  Toplantı sonunda, FP'nin 312 ve SPY'yle ilgili tavrında da yumuşama oldu. FP yönetiminin, bu yasalarla ilgili ‘olmazsa olmaz’ tavrında esneme olduğu gözlenirken, seçimlerin 18 Nisan'da yapılacağının kesinleşmesi halinde, hükümetin düşürülmesinin de FP açısından zarar getireceği sonucuna varıldı. Bu durumda, gelişmelere göre, son oylamada gensoruya desteğin de esnetilebileceği eğilimi belirdi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı