Gündem Haberleri

  FP: Erteleme iyiniyet göstergesi

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP Genel Başkan Yardımcısı Temel Karamollaoğlu, TBMM Anayasa Komisyonu toplantısının, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararından sonraya ertelenmesini ''iyi niyetli bir yaklaşım'' olarak niteledi. Karamollaoğlu, ancak Anayasa değişikliğinin, Anayasa Mahkemesi kararının neticelenmesinden önce yapılmasında fayda olduğunu söyledi.

  Karamollaoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, komisyonun, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını dikkate alarak Anayasa metnini daha iyi bir şekilde hazırlama düşüncesinden hareket ettiğini belirterek, ''69'uncu madde üzerinde bizim de birtakım önerilerimiz olacak. Önerilerimize karşı Anayasa Komisyonu'nun da bir yaklaşımı olacak. Onu mütalaa ederken, Anayasa Mahkemesi'nin yaklaşımını da bilmek istiyorlar'' diye konuştu.

  'Değişiklik Mahkeme kararından önce olmalı'

  Karamollaoğlu, bir gazetecinin, ''Bu durumda, Anayasa değişikliği teklifinin görüşülmesinin, Anayasa Mahkemesi kararından sonraya kalma ihtimalinin doğduğunu'' hatırlatması üzerine de şu karşılığı verdi:

  ''Anayasa Mahkemesi, Başsavcı tarafından sunulan ek delillerin, bantların çözülmesini istedi. Tabii ki, bize de bu konuda görüşümüzü soracaktır. Hiçbir iptal kararı yayınlanmadan yürürlüğe girmez. O halde önce Resmi Gazete'de yayınlanması, ondan sonra Anayasa Mahkemesi'nin bu davayı görmeye başlaması lazım.''

  Anayasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesi kararı beklenmeden çıkmasını umut ettiğini ifade eden Karamollaoğlu, ''Sayın Başbakan, 'siyasi partilerin kapatılmasının mutlaka birtakım kaide ve kurallara bağlı olmasını, kolay olmamasını benimsiyoruz' dedi. Bu isabetli bir yaklaşımdı. Elbette böyle bir karar alınacaksa bu kararın da şu anda Anayasa Mahkemesi kararı neticelenmeden alınmasında fayda var'' diye konuştu.

  'Başsavcı Anayasa'yı okumamış'

  Karamollaoğlu, FP olarak, Siyasi Partiler Kanunu'nun 103. maddesinin 2. fıkrasının iptalini uygun bulmadıklarını da ifade ederek, şunları söyledi:

  ''Hukuki bir karar verilirken bir prosedür mutlaka olmalı. Anayasa Mahkemesi'nin üyeleri de nihayetinde insandır. Önlerine hukuki birtakım sübut bulmuş deliller gelmezse verecekleri kararlarda hata etme ihtimalleri artar. 103. madde bu hatayı azaltmak için ortaya konulan, birtakım sübut bulmuş delillerin olmasının gerektiğini ifade eden bir maddeydi. Bu maddeyi kaldırmak Anayasa Mahkemesi'nin önünü açar ama demokrasinin vazgeçilmez unsurları olan siyasi partilerin kapatılmasını kolaylaştırır. Anlaşılan Başsavcı, Anayasa'nın bu maddesini atlıyor.''

  Anayasa değişikliği, Yüksek Mahkeme'yi bekleyecek
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı