Gündem Haberleri

  FP’de Hoca oyunu

  Hürriyet Haber
  22.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Siyasi yasaklı Erbakan, Oğuzhan Asiltürk'le işbirliği yaparak, Genel Başkan Kutan'ı çok zor durumda bıraktı. Kutan'ın ‘‘seçimin ertelenmesine destek vermeyiz’’ sözüne rağmen, FP Grubu destek için bağlayıcı karar aldı.

  Kapatılan RP'nin siyasi yasaklı lideri Necmettin Erbakan, yasağını kaldırıp yeniden milletvekili olabilmek için, Türk siyasi yaşamında benzeri görülmemiş bir skandal yarattı. Erbakan dün FP'de Genel Başkan Recai Kutan'a karşı müthiş bir darbe yaptı.

  Erbakan, daha düne kadar ‘‘Yasaklar kalkmadan seçimin ertelenmesine kesinlikle destek vermeyiz, eğer buna rağmen erteleme önerisi verilirse bağlayıcı kararı almayıp grubu serbest bırakırız’’ diyen Kutan'a rağmen, FP Meclis grubundan, DTP'nin seçim erteleme önergesine destek için, aykırı davrananlara ihraç öngören bağlayıcı grup kararı çıkmasını sağladı.

  ASİLTÜRK OPERASYONU

  Erbakan, DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile önceki gün yaptığı görüşmenin ardından, FP grubundaki bu operasyonu, Kutan'ı ve seçim ertelemesine karşı çıkan Başkanlık Divanı üyelerini ‘by-pass’ ederek, yakın kurmayı Asiltürk aracılığıyla yürüttü. Asiltürk, dün önce Erbakan'a bağlılıklarıyla tanınan isimler aracılığıyla FP grubunu ikna etti. Sonra da basına kapalı grup toplantısında destek için bağlayıcı karar alınması önerisini gündeme getirterek, kabul edilmesini sağladı. Partisinin kendi başkanlığında yapılan grup toplantısında, bir gün önce söylediklerinin tam tersi bir karar alınan Kutan, toplantıdan yüzü asılmış bir şekilde çıktı. Kutan, gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakırken, bu konudaki açıklamayı da Asiltürk yaptı ve ‘Önergeye destek vereceklerini’ söyledi.

  KUTAN NE YAPSIN

  Asiltürk, kendisine yakınlığıyla tanınan Karabük Milletvekili Hayrettin Dilekcan'a bağlayıcı grup kararı alınması önerisini yaptırttı. Bu öneri grupta destek görünce söz alan Kutan, partide bölünmeye kadar gidebilecek bir çatlağa yol açmamak için önceki sözlerinden dönüş yaparak, grup kararına arka çıkmak zorunda kaldı. Kutan, ‘‘Görülüyor ki, grubumuzun ekseriyeti bu yolda görüş belirtiyor. O halde, bu ağırlıklı görüşe uymamız gerekir’’ dedi. Ardından da aykırı davrananlara ihraç yaptırımı getiren bağlayıcı grup kararı alındı. Ertelemeye karşı çıkan milletvekilleri ise ‘‘Artık aynaya bile bakacak yüzümüz kalmadı. Dün söylediğimizi bugün inkar edip, tam tersini yapan insanlar haline geldik. Halkın karşısına nasıl çıkacağız? Kendimizi nasıl savunacağız?’’ diye dert yandılar.

  ERDOĞAN'I FEDA ETTİ

  FP bunu yaparken, bir yandan da 4 gün sonra cezaevine girecek olan İstanbul eski Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'ı feda etti. FP, DTP öncülüğündeki küskünlerle yaptığı son dakika anlaşmasıyla, seçimin ertelenmesine karşılık Erbakan'ın yasağını kaldıran SPY değişikliğini kabul ederken, Erdoğan'ı kurtaracak TCK'nın 312'nci madde değişikliğini ise askıya aldı. FP, kamuoyundan olduğu kadar parti tabanından da büyük tepki aldığı, TBMM'nin açılması konusunda küskünlere destek vermesinin gerekçesini açıklarken ise bunu tümüyle, Erdoğan'ı hapse girmekten kurtaracak TCK'nın 312'nci maddesiyle ilgili değişikliğe dayandırmış ve ‘‘Meclis'i Erdoğan'ı kurtarmak için açtık’’ demişti.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı