Gündem Haberleri

  FP davasının gerekçeli kararı Başbakanlık'ta

  Hürriyet Haber
  04.01.2002 - 16:26 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi`nin FP`nin kapatılmasına ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete`te yayımlanmak üzere Başbakanlık`a gönderildi.

  Gerekçeli kararın, yarın Resmi Gazete`de yayımlanması bekleniyor. Yüksek Mahkeme`nin 22 Haziran 2001 tarihli kararında ``Beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden oldukları`` gerekçesiyle Nazlı Ilıcak (İstanbul) ile Bekir Sobacı`nın (Tokat) milletvekilliğinin düşürülmesine kararlaştırılmıştı.

  Ilıcak ve Sobacı, kararın yayımından itibaren milletvekili sıfatını yitirecekler, ancak eski milletvekillerine sağlanan haklardan yararlanacaklar.
     
  SİYASİ YASAKLAR
     
  Anayasa Mahkemesi`nin kapatma kararında ``beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden oldukları`` gerekçesiyle FP`li 5 kişiye siyasi yasak da getirmişti.

  Gerekçeli kararın yayımından itibaren Nazlı Ilıcak, Bekir Sobacı, Merve Kavakçı, Ramazan Yenidede ve Mehmet Sılay 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve denetçisi olamayacaklar.
     
  TBMM`DEKİ SON DURUM
     
  FP`nin kapatılmasından sonra 102 milletvekili bağımsız kalmış, bunlardan bir bölümü yeni kurulan AK Parti ile SP`de görev almışlardı.Eski FP`li Cemil Çiçek (Ankara), Azmi Ateş (İstanbul) ve İsmail Kahraman (İstanbul) bağımsız kalmayı tercih etmişlerdi.

  Kapatılan FP`li 2 üyenin milletvekilliğinin düşmesinin ardından TBMM`deki boş sandalye sayısı 12`ye yükselecek, bağımsız üye sayısı ise 17`ye düşecek.

  Ilıcak ve Sobacı`nın milletvekilliğinin düşmesinden sonra TBMM`deki sandalye dağılımı şöyle değişecek:   
      
      DSP    : 130
      MHP    : 127
      ANAP   :  79
      DYP    :  84
      AKP    :  53
      SP     :  48
      BAĞ.   :  17
      BOŞ    :  12 
      TOPLAM : 550

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı