Gündem Haberleri

FP, Alevi Kurultayı'nda

Hürriyet Haber
14.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ehl-i Beyt Kurultayı'nın açılışına FP, ağır toplarıyla katıldı. FP Lideri Recai Kutan, genel başkan yardımcılarıyla geldiği kurultayda, ‘‘Alevilik eğer Hz. Ali ve Ehl-i Beyt'e bağlılık ve onlara hürmet ise her Müslüman Alevi'dir’’ dedi.

FP Genel Başkanı Recai Kutan, dün kurmaylarıyla, partisinin Mersin Milletvekili adaylarından Fermani Altun'un Onursal Başkanı olduğu Ehl-i Beyt Vakfı'nca düzenlenen kurultayın açılışına katıldı. Kutan, 3'üncü Ehl-i Beyt Kurultayı'ndaki konuşmasında, ‘‘Alevilik eğer Hz. Ali ve Ehl-i Beyt'e bağlılık ve onlara hürmet ise her Müslüman Alevi'dir’’ dedi.

Kutan, Hz. Muhammed'in kızı, damadı ve torunlarından oluşan ailesi anlamına gelen Ehl-i Beyt adıyla Crowne Plaza Oteli'nde düzenlenen kurultaya, FP Genel Başkan Yardımcıları Abdülkadir Aksu, Nevzat Yalçıntaş, Milletvekili Ali Coşkun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ile geldi. Ehl-i Beyt'in tüm Müslümanların gözünün nuru, bir numaralı sevgilisi olduğunu söyleyen FP Lideri, ‘‘Yorum farklılıkları bir düşüncenin İslam dairesinin dışında olduğu anlamına gelmez’’ dedi.

Aralarında Türkiye, İran, Pakistan, İngiltere, Arnavutluk, Almanya'nın da bulunduğu 63 ülkeden 100'ü aşkın Alevi derneği temsilcisinin katıldığı kurultay, Çağdaş Mevlana Aşıkları Topluluğu'nun söylediği kasidelerle başladı. Kuran okunmasıyla devam eden kurultayın açış konuşmasını Ehl-i Beyt Vakfı Onursal Başkanı Fermani Altun yaptı. FP'den Mersin 2'nci sırada milletvekili adayı olan Altun, ‘‘Bugüne kadar Alevi denince inancı olmayan, dini, peygamberi, Kuran'ı olmayan bir topluluk anlaşılıyordu. Biz, vakıf olarak Alevi kimliğinin gerçeklerini ortaya koyduk. Her ‘Aleviyim' diyen Peygamberimize, Kuran'a, Ehl-i Beyt'e, Allah'a inanandır’’ dedi.

SHP Parti Meclisi üyeliği, CHP kurucu üyeliği, İstanbul İl Başkanlığı yapan, 1995’te ANAP'tan milletvekili adayı olduktan sonra çekilen ve önümüzdeki seçimlerde FP'den aday olan Altun, Aleviliğin solculukla özdeşleştirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Siyasi çizgisinin SHP'den FP'ye gelmesini FP'nin inanç konusunda daha özgürlükçü olmasına bağlayan Altun, FP iktidara gelirse Diyanet'i özelleştireceklerini söyledi.

Kurultay Divanı'nda İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Mezunları Derneği Başkanı Mustafa Yüce, bu yıl Sünnileri temsil etti.

Ağır konuklar ön sırada

3'üncü Evrensel Ehl-i Beyt Kurultayı'nda ön sırada (soldan sağa) FP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, FP İstanbul Milletvekili Ali Coşkun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, FP Lideri Recai Kutan, FP Genel Başkan Yardımcısı Nevzat Yalçıntaş, Kurultay konuşmacılarından Mustafa Kuran ve MÜSİAD Başkanı Erol Yarar yan yana oturdu. Hemen yanlarında da Balkan Bektaşi Alevi Birliği Başkanı Seyit Naki Horasani, Arnavutluk Dünya Bektaşiler Birliği Başkanı Seyid Reshat Barlı yer aldı.

Ata'nın gölgesinde

Kurultay Divanı'nda yer alan, yurt dışındaki Alevi dernek temsilcilerinin ilginç kıyafetleri dikkat çekti. Duvardaki dev Atatürk portresinin önünde oturan Arnavutluk Dünya Bektaşiler Birliği Başkanı Seyid Reshat Barlı ise uzun sakalı, yeşil cübbesi ve yeşil sarığıyla en çok göze çarpanlardandı. Alevi dedesi olan Barlı, diğer temsilciler gibi tarihi buluşma olarak niteledikleri kurultaya katılmanın heyecanı içindeydi.Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı