Gündem Haberleri

  Foxconn'daki intihar skandalında uzlaşma sağlandı

  Hürriyet Planet
  13.01.2012 - 10:03 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en büyük sözleşmeli elektronik ürünleri üreticisi Foxconn'da yaşanan intihar skandalında, şirketle çalışanlar arasında uzlaşma sağlandı.

  Foxconn'un Wuhan eyaletindeki Teknoloji Parkı’nda bulunan fabrikasındaki 150 çalışanı, ödemelerde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle kendilerini fabrikanın çatısından aşağıya atma tehdidinde bulunmuştu. Foxconn, işçilerle yapılan pazarlıklar sonucu 45 çalışanın istifa ettiğini, diğerlerinin çalışmaya devam edeceğini belirtti.

   

  Şirket, anlaşmanın detaylarını açıklamasa da, bir işçi ödemelerin artırılması konusunda anlaştıklarını söyledi. Tayvan’ın Hon Hai Hai Precision elektronik şirketi tarafından kontrol edilen Foxconn, Wuhan eyaletinde 32 bin işçi çalıştırıyor.

   

  ÇİN'İN HAPİSHANEDEN FARKSIZ FABRİKALARI / FOTO GALERİ

   

  İNTİHAR ETMEK YASAK

  Toplu intihar girişimi, Foxconn’daki ilk intihar olayı değil. 2010 yazında 10 işçi çatıdan atlayarak intihar etmişti. İntihar etmeye çalışan işçilerin son anda bu girişimlerinden alıkoyulduğu vakalar da yaşanmıştı.

   

  Şirketin bu kötü ünü, dünyanın tepkisini çekmiş, çalışma koşulları mercek altına alınmıştı. Gelen uyarılar ve yapılan araştırmalarla köşeye sıkışan Foxconn, mola veren işçilerin rahatlaması için şarkıcı, dansçı ve fiziksel egzersiz eğitimcilerini işe almaya başlamadı, işyerindeki psikiyatr sayısını artırdı. Ayrıca 'kötü ruhların kovulması için' Budist rahipler şirkete getirilmeye başlandı.

   

  Alınan bir diğer önlemse, işçilerin yatakhanelerden aşağı atlamasının önüne geçmek için üç metre yüksekliğinde tel örgüler inşa edilmesi oldu.

   

  Şirket çalışanlarına “intihar etmeme sözleşmesi imzalatma” uygulamasına da başladı. Ancak son yaşananlar, alınan tedbirlerin yeterli olmadığını gösteriyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı