Gündem Haberleri

  Fotonların kütlesi olmadığına göre, neden bir kara deliğin içine çekilebiliyorlar?

  Hürriyet Haber
  27.04.2016 - 16:39 | Son Güncelleme:

  Yer çekimi ya da kara delik sadece kütlesi olan cisimleri mi çeker? Fotonların kütlesi olmadığına göre neden kara deliğin içine çekilebiliyorlar? İşte cevabı..

  Aslında yerçekiminin ya da bir kara deliğin devasa çekim etkisiyle sadece kütlesi olan cisimlerin çekildiğini düşünüyor olmamızda bir sorun var. Çünkü Einstein, kütle çekimin tamamen farklı bir mekanizmayla çalıştığını gösterdi. Kütle 4 boyutlu uzay-zaman yapısını deforme ediyor. Bu öyle bir deformasyon ki geometrinin alışkın olduğumuz kuralları bile işleyemez duruma gelir.

  İlginçtir ki, bu durum aynı zamanda şöyle bir anlam taşıyor: Deformasyon neticesinde, iki nokta arasındaki en kısa mesafe düz bir çizgi olmaktan çıkıp, kavisli bir hal alır. Fotonlar da dâhil olmak üzere, evrendeki tüm madde ve enerji Einstein görelilik kuramlarında belirttiği bu duruma göre hareket ediyor ve nerede yoğun bir kütle varsa oraya doğru “düşüyorlar”.

  Bunun için de kütleleri olması gerekmiyor. Bu durum, bir parçacığın çekim etkisini hissetmesi nedeniyle değil, ilerlediği yol kütle çekimin etkisiyle kavislendiği için yaşanıyor.

   tarafından hazırlanmıştır.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı