GeriGündem Fotoğrafçı gözüyle 'karşı kıyı'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fotoğrafçı gözüyle 'karşı kıyı'

SON dönemde gittikçe artan Türk-Yunan dostluğu şimdi de sanat yoluyla pekiştirilmeye çalışılıyor

Pamukbank, Türk-Yunan dostluğunu desteklemek için iki ülkenin ünlü fotoğrafçılarını bir proje etrafında buluşturdu.

Dünyaca ünlü 5 Türk ve 5 Yunanlı fotoğrafçı Atina ve İstanbul fotoğraflarıyla bir kitap hazırlıyorlar.

Pamukbank'ın yıl başında yayınlamayı planladığı ‘İstanbul-Atina Fotoğrafçı gözüyle komşu kıyı’ kitabı için Ara Güler, İzzet Güler, Arif Aşçı, Cem Turgay ve Sinan Koçaslan Atina'ya geldi. 5 ünlü fotoğrafçı, bir hafta boyunca Plaka'dan Akropol'e, Rebetika gece kulüplerinden, şehrin renkli et ve balık pazarına kadar Atina sokaklarında dolaşarak Yunan başkentini görüntülediler.

Beş ünlü fotoğrafçının da Atina'ya bakışı farklı oldu. Dünyanın dört bir yanında çektiği fotoğraflarla uluslararası alanda ün kazanan Ara Güler, Atina'dan şikayetçiydi. Güler, ‘İmajınasyonuzda koskocaman bir insanlık medeniyetinin başkentini yaşatıyorsunuz ama bulamıyorsunuz betonlaşmış bir şehirle karşılaşıyorsunuz’ derken, çok sayıda uluslararası ödülü olan İzzet Keribar ise Atina'da eski Yunan medeniyetini aramadığını söyledi.

‘Atina betonlaşmış bir şehir... İstanbul,Nepal ya da Hindistan gibi her karede farklı bir görüntü yakalayamıyorsunuz ama yine de çok renk buldum’ dedi. Keribar, esas amacının Atinalının dünyasını yansıtmak olduğunu belirtti.

Gerçekleştirdiği ‘İpek yolu’ yolculuğunun fotoğraflarından oluşan ilk sergisiyle ün yapan Arif Aşçı da Atina'da tarihi aramadığını, Atina‘lının yüzündeki ifadeyi yakalamaya çalıştığını söyledi. Atina’ya ilk kez gelen Aşçı, iki ulusun da geçmişe karşı hoyrat davrandığı kanısındaydı. Aşçı, ‘ Biz Türkler Bizans medeniyetine ne kadar hoyrat davranmışsak Yunanlıların da Osmanlı medeniyetine o kadar hoyrat davrandığını görüp doğrusu üzüldüm’ diye konuştu...

100'ün üzerinde uluslararası ödül kazanan Cem Turgay da Atina'nın fotoğraf sanatı açısından zor bir şehir olduğunu söyledi. ‘İstanbul-Atina Fotoğrafçı Gözüyle Komşu Kıyı’ projesinin mimarı, fotoğraf tarihçisi Engin Özendes de 21- 28 Mayıs tarihlerinde 5 Yunanlı fotoğrafçının İstanbul'a gelerek çalışacağını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle