Gündem Haberleri

  Fotoğraf da çekerim video da

  Ersan Atakan / eatakan@hurriyet.com.tr
  25.02.2005 - 01:15 | Son Güncelleme:

  Geçen yazımda sayısal video kayıtlarından fotoğraf karesi yaratma yollarını aktarmıştım. Bu sayıda ise doğrudan fotoğraf çekme seçeneği de sunan sayısal video kameralardan kullanarak test ettiğim cihazları tanıtıyorum.

  HER ZAMAN HER YERDE YANINIZDA

  Geçen ayın konusunu yazarken kullandığım Sanyo VPC-C1EX çarpıcı ergonomik tasarımına ek olarak doğrudan fotoğraf çekme özelliği ile de cazip bir seçenek.

  Hem video hem de fotoğraf çekimleri SD hafıza kartı üzerine kayıt ediliyor. Modelin ergonomik yapısı, kullanımını inanılmaz pratik ve rahat hale getirmiş. Tek parmak ile neredeyse tüm özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Küçüklüğü ve hafifliği ise onu her koşulda kullanılır kılıyor.

  Çok değişik ortamlarda kullandığım model, boyutları ve pratik kullanımından dolayı büyük bir kullanım özgürlüğü veriyor. Video kaydı yaparken aynı anda fotoğraf çekimi de yapabiliyorsunuz. 3.2 Megapiksel çözünürlüğü, 5.8 optik 10 sayısal zumu, 5 pozisyon ve manuel beyaz ayarı, 2cm makro çekim diğer artı özellikleri.

  GÖRÜNTÜYÜ SABİTLEYEN TEKNOLOJİ

  Teknoloji harikası bu model, video çekimlerini MiniDV formatında kayıt yaparken, fotoğraf çekimleri için SD hafıza kartını kullanıyor. Gelişmiş teknik özellikleri ile farklı kategorisindeki yerini üstün bir konuma taşıyor. 4 megapiksel özelliği çekim kalitesini, kategorisinde ulaşılmaz kılıyor.

  Bu model klasik video kamera tasarımına daha yakın. Boyut ve ağırlığı daha fazla olsa da kullanım açısından engelleyici bir zorluk çıkartmıyor. Zaten çektiğiniz karelerdeki görüntü kalitesi elinizin biraz yorulmasına değiyor.

  Gelişmiş optik teknoloji kullanılan Leica Dicomar Lens bu kaliteyi sağlayan faktörlerden biri. Sabit görüntüler için Mega O.I.S. adı verilen ‘Optik Görüntü Sabitleme’ sistemleri kullanılarak el titremesinden kaynaklanan bulanık görüntüler yerine, çok net görüntüler elde ediliyor.

  Bu özelliği karanlık ve sarsıntılı ortamlarda da denedim ve gerçekten şaşırtıcı sonuçlar elde ettim. 12 optik zum ise bir başka önemli özelliği. NV-GS400 ile çekilen enstantaneler kristal netliğinde görüntü sunuyor. Tüm bu faktörler ürünü amatörler için cazip hale getirirken, daha profesyonel kesimlere de rahatlıkla hitap ediyor.

  Asıl işi fotoğraf çekmek

  Peki video çeken sayısal fotoğraf makinelerine ne demeli? Artık neredeyse her yeni model, bizlere hareketli ve sesli görüntüler çekme olanağı da veriyor. Daha önce test etme imkanı bulduğum HP Photosmart R707 de bunlardan biri. 5.1 megapiksel çözünürlüğü ile SD hafıza kartına kayıt yapan bu model, MPEG1 formatında hareketli görüntü çekiyor. Bu model de ergonomik yapısı ve kullanıcı dostu özellikleriyle ön plana çıkıyor. Fotoğraf çekerken, hafıza kartınızın imkan verdiği ölçüde, bu anı bir de mutlaka hareketli ve sesli olarak da kaydetmem gerekiyor derseniz, R707 size en iyi şekilde yardımcı olacaktır.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı