Gündem Haberleri

  Fogg: AB müktesebatı reformlara yol gösteriyor

  Hürriyet Haber
  29.01.2002 - 15:54 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Karen Fogg, Avrupa Birliği müktesebatının Türkiye’deki reformlara bir yön gösterici olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

  Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Brüksel'in Avrupa müktesebatına Türkiye'deki reformlarda bir yön gösterici olarak bakılmasını önerdi. 

  İKV tarafından düzenlenen ''Avrupa Birliği'ne Uyum Sürecinde Türkiye: Ekonomik, Siyasi ve Sosyal Yaşama Etkileri'' konulu panelde konuşan Fogg, Avrupa Topluluğu'na katılımın mantığınıninsanların yaşamlarına olumlu katkı getirmesi olduğunu söyledi. 

  Fogg, ''Artık Türkiye'de ciddi bir şekilde insanlara ne getirecek bu katılım bunu görmek lazım. Devlete olan etkisinden ziyade pek çok ülkede insanlara neler getirdiğine bakılıyor'' dedi.  

  A
  B düzeyinde her şeyi yapmadıklarını, 15 üyenin değişik yaklaşımları olduğunu belirten Fogg, şunları kaydetti: 

  ''
  Biz (AB içinde dükkanlar belli bir saatte açılacak) demeyiz. AB işçiler için gece çalışma koşulları ne olmalı buna karışıyor. Biz (Boğaz'da tünel yapın yapmayın) demeyiz, bu kamu finansmanından karşılanacaksa ihalesinin çok önemli olduğunu söyleriz. 

  Biz (THY özelleştirilsin) demeyiz, bu sizin kararınız. Kamu parasını bunları kurtarmak için kullanamazsınız. Hava yolları rekabetini bütün Avrupa açısından bozmasın. 

  Türkiye'de (Arapça öğretin) demeyiz. Bir başka Avrupa ülkesinden göçmen işçi varsa o zaman zorunluluk gelecek, göçmenişçilerin çocukları kendi ana dillerinde eğitim görecek. Şu anda bu tartışmalar Türkiye gündeminde değil, bu kurallara uyulmak zorunda.''

  Bu kuralları kısa sürede uyulmak zorunda olan kurallar olarak görmemek gerektiğini ifade eden Fogg, bunun yasal hazımsızlığa yol açabileceğini vurguladı. 

  Reformlardan da bahseden Fogg, devletin çok güzel adımlar attığını ama bir şekilde parlamentonun bu konuda yardımcı olmadığını dile getirerek, “AB müktesebatı düzeyinde değil, biraz daha adım atılmalı” dedi.  

  TERÖRİST LİSTESİ

  Kamu satın almasını işler ve etkin hale getirmenin tam zamanı olduğunu belirten Fogg, Ulusal Program'da Türkiye'nin şu anda ihtiyaçlarına göre önceliklerini dizmesi gerektiğini kaydetti.

  Hızlı hareket edilerek bilinen alanlarda reformlar yapılabileceğini söyleyen Fogg, Türkiye'nin bu konuda kapatması gereken gecikmesi olduğunu savundu. 

  T
  ürkiye'nin AB'nin bazı faaliyetlerinden çok etkilenmemesini umduğunu, AB ilişkilerinin biraz üzüntüyle izlendiği zamanları olacağını ifade eden Fogg, ''Terörist listesi yanlış anlaşılmış olabilir. Bunlar daha ilk aşamada, gelecekte bunlar gelişecek'' dedi.

  Karen Fogg konuşmasında, ''Brüksel'in Avrupa müktesebatını Türkiye'de reformlarınıza bir yön gösterici olarak bakın'' ifadesini de kullandı. 

  Soruları da yanıtlayan Fogg, parlamentoda ele alınmakta olan yasalar hakkında kendilerinin dışardan konuşmasının doğru olmayacağını, bu yasaların getirmek istediği hususlarda TBMM'de görüş birliği olmasını umduğunu belirtti.  

  VOLKAN VURAL

  AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural da konuşmasında, Türkiye'nin bu günlerde yaşadıklarının Cumhuriyetin kuruluş yılları ile benzerlik taşıdığını, Türkiye'nin bir değişim yaşadığını belirtti. 

  AB'ye uyumun özünde Türk insanı olduğunu, Türk insanının yaşamını değiştireceğini ifade eden Vural, önemli olanın Türkiye'deki insanların çağdaş normlar içinde hak ettiği bir şekilde yaşaması olduğunu, bu iradenin Türkiye'de bulunduğunu ve değişimin zaten başladığını belirtti. 

  Ulusal Program'ın hem siyasi hem ekonomik anlamda köklü bir reformolduğunu son 10 aydır da uygulamaya başladıklarını hatırlatan Vural, bu süreçte AB'nin de tarihinin en büyük genişleme olgusunu yaşadığını, 2004 yılından itibaren belki 25 üyelik bir AB olgusuyla karşılaşabilineceğini söyledi. Vural, Türkiye'nin bu süreçten kopmaması gerektiğini kaydetti. 

  Vural, ''2002 yılını çok yük atılımlarla kapatmalı ve bu yılın sonunda da müzakerelerin başlaması için gerekli her şeyi yapmalıyız'' dedi.

  Türkiye'nin şu andaki stratejisinin AB ile tam üyelik müzakerelerine başlayacak konuma gelmek olduğuna değinen Vural, Türkiye'nin bu kararı sağduyu ile vereceğini ve Türkiye'nin en kısa sürede tam üyelik müzakerelerine oturabilecek konuma geleceğini söyledi. 

  Önümüzdeki yolun dikensiz olduğunu söylemenin en büyük gaflet olduğunu da belirten Vural, ''Ciddi teknik sorunlar var. Türkiye teknik olarak hazır mı tam olarak cevaplamak mümkün değil. Her bakanlığımızda her kuruluşumuzda bu AB müktesebatını dikkate almamak bize zaman kaybettirir'' dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı