Gündem Haberleri

  Foça bombalarını ahırda ve çiçeklerin arasında saklamışlar

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  05.09.2012 - 17:18 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Foça İlçesi’nde geçen 9 Ağustos’ta 2 askerin şehit olduğu bombalı saldırıyı gerçekleştiren ve Şanlıurfa Viranşehir’de biri ölü diğeri yaralı olarak ele geçirilen 2 PKK’lı teröriste yardım yataklık ettiği belirlenen 3’ü kardeş, hepsi akaraba 5 kişinin sorguları devam ediyor. Şüphelilerden 3 kardeşin patlayıcıları, kendilerine ait Bayındır’daki ahırlarda ve çiçek seralarında sakladıkları ileri sürüldü.

  Foça’da geçen 9 Ağustos’ta saat 08.07’de Değirmenlik Caddesi’nde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Foça Deniz Üs Komutanlığı Amfibi Görev Grup Komutanlığı’na ait servis otobüsünün geçişi sırasında iki ayrı patlama meydana gelmiş ve olayın ardından Ulaştırma Er Özkan Ateşli olay yerinde, Ulaştırma Uzman Çavuş Hakan Furkan Özmen de ağır yaralı olarak kaldırıldığı Ege Üniversitesi Hastanesi’nde şehit olmuştu. Patlamada, 12 kamu görevlisi de vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.

  PATLAMAYAN PİLDE PARMAK İZİ

  Patlamanın hemen ardından olay yerindeki incelemelerde polis ekipleri, patlayıcı yapımında kullanılan naylon poşet, pet su şişesi ile bombanın güç kaydığını oluşturan, infilak sırasında da zarar görmeyen pil üzerinde teröristlere ait parmaz izlerini tespit etti. Bu parmak izlerine göre Türkiye genelinde araştırmalar sürdüğü sırada, Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’nde 2 Eylül’de polis ekipleriyle girdikleri çatışmada ’Ahmet Bal’ sahte kimlikli Burhan Bozkurt ölü, Yunus Çiçek de yaralı olarak ele geçirildi. Teröristlerin parmak izlerinin, patlama bölgesinden elde edinlenlerle örtüşmesiyle de Foça saldırısı aydınlatıldı.

  İzmir polisi elde edilen yeni bilgiler ışığında yaptığı operasyonlarla da Bayındır İlçesi’nde teröristlere yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen Ş.R. ile kardeşi Ş.R. Bayındır’ın Yanıkkavak Evleri Mevkii’nde, akrabaları F.K. ise ilçe merkezinde yakalandı. Ayrıca, Ş.R. ile Ş.R.’nin kardeşi K.R. ve suç ortakları H.D. de Şanlıurfa’nın Ceylanpınar İlçesi’nde yakalandı. Bu 2 şüpheli de sorgulanmak üzere İzmir’e getirildi.

  30 YILDIR BAYINDIR’DA YAŞIYORLAR

  Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorguları devam eden 5 şüphelinin verdiği bilgiler, saldırı ile ilgili yeni bilgileri de ortaya çıkardı. Ş.R. ve kardeşi Ş.R.’nin, yaklaşık 30 yıl önce Şanlıurfa’dan İzmir’e taşındıkları, buradan da Bayındır’a yerleştikten sonra hayvancılığın yanı seracılık da yaptıkları saptandı. Kardeşlerin, H.D. aracılığıyla getirilen patlayıcıları da kendilerine ait 60 ineği besledikleri ahırlarda ve çiçek yetiştirdikleri seralarda sakladıkları ileri sürüldü.

  Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerle Şanlıurfa’dan itibaren bağlantı kurup İzmir’e getiren H.D.’nin de, kardeşleri terör örgütünün baskısı altına alarak bu yönde zorladığı öne sürüldü. Ayrıca şüphelilerin verecekleri yeni bilgiler doğrultusunda, yeni gözaltılarında yaşanabileceği bildirildi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı