Gündem Haberleri

  Flütçü iş adamı orkestra yönetti

  Doğan HIZLAN
  10.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın dün akşam Lütfi Kırdar Anadolu Salonu’nda verdiği konserin sürpriz bir şefi vardı.

  Borusan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık orkestrayı yönetecekti. Gürer Aykal’ın yönettiği orkestra önce Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma uvertürünü çaldı, arkasından da ünlü piyanist İdil Biret, Mozart’ın 24 No’lu piyano konçertosunu çaldı, aynı orkestra ona eşlik etti. Dinmeyen alkışlardan sonra İdil Biret bir de Sergey Rahmaninof’dan küçük bir parça seslendirdi.

  Orkestra ikinci bölümde Bedrich Smetana’nın Vlatava’sını icra etti. Gecenin konuk şefi Borusan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık elinde orkestra bagetiyle podyuma çıktı. Ve Georges Bizet’nin Carmen uvertürünü çaldırdı. Ahmet Kocabıyık müziğe yabancı biri değil, flüt çalıyor ve konserden önce tam dört kez prova yapmış. Ahmet Kocabıyık, Carmen’i iki kez çaldırdı, birinci icrasından sonra alkışlar artınca, "Benim repertuvarım küçük" deyip ikinci kez aynı parçayı çaldı.

  Şefliğin bir özelliği daha var, orkestrayı yöneten amatör şef 25.000 Euro bağışta bulunuyor, bu parayla yetenekli bir genç yurtdışında müzik öğrenimi yapacak. Konserden sonra gelecek hafta, Borusan yetkilileri Amerika’ya gidecekler ve ünlü Julliarda Okulu’yla genç yeteneğin öğrenimi için temasa geçecekler. Epey şefin sırada olduğunu öğrendim, adı telaffuz edilen kişilerden biri de Şarık Tara idi.

  Konserden sonra verilen yemekten ayrılan konuklara, Gürer Aykal’ın yönettiği Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Ludwig van Beethoven’ın 1. ve 3. senfonilerini doldurduğu CD ile kadife kutu içinde bir baget armağan ettiler. Gecenin açış konuşmasını Borusan Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı F. Zeynep Hamedi yaptı, baget armağan kutusunun içinde de onun imzası bulunuyordu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı