GeriGündem Flipper mucizesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Flipper mucizesi

Doğduğundan beri tek kelime söyleyemeyen bir çocuk, son yıllarda özürlü çocukların tedavisinde kullanılan yunuslar sayesinde konuşmaya başladı.

TV'lerde yayınlanan Flipper dizisiyle tüm dünyanın tanıyıp sevdiği yunuslar, inanılmaz bir olay başardılar. İngiliz basınının geniş yer verdiği mucize olay şöyle gerçekleşti: Doğum sırasında oksijen yetersizliği nedeniyle beyindeki konuşma merkezi zedelenen Nikki Brice'ın ağzından 8 yaşına kadar tek bir anlamlı kelime çıkmadı. Ailesi son umut olarak Nikki'yi ABD'nin Florida Eyaleti'ndeki Miami Yunus Tedavi Merkezi'ne göndermeye karar verdi.

Spice Girls'ten destek

Nikki'nin 3 hafta süren 17 bin 500 dolarlık (4.2 milyar lira) tedavi masraflarını karşılamak için bir yardım kampanyası başlatıldı. Ünlü pop grubu Spice Girls de maddi katkıda bulundu. Ve Nikki, Miami'ye gönderildi. Yunusların bulunduğu havuzda yüzen Nikki'nin dili bir süre sonra çözüldü ve ilk anlamlı sözcükler ağzından dökülüverdi.

Rahat telaffuz ediyor

Yüzme seansının bittiğini söyleyen görevli ile annesine itiraz eden Nikki ‘‘In’’ (havuzda kalmak istiyorum) anlamında seslendi. Bu olaydan 8 gün sonra Nikki'nin konuşma yeteneği giderek gelişti. Nikki'nin artık ‘‘please’’ (lütfen), ‘‘duck’’ (ördek) gibi sözcükleri rahatlıkla telaffuz ettiğini söyleyen bilim adamları, yunusların çocuk üzerindeki bu olumlu etkisine henüz bilimsel bir izah getiremediklerini söylüyorlar.Yorumları Göster
Yorumları Gizle