Gündem Haberleri

  Fleischer: Bütün olasılıkları değerlendiriyoruz

  Hürriyet Haber
  12.11.2001 - 20:46 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray sözcüsü Ari Fleischer, New York`taki uçağın düşme nedenini belirlemek için çok erken olduğunu ancak terörist saldırı dahil, bütün olasılıkların değerlendirildiğini söyledi.

  Fleischer, New York JFK havaalanından Dominik Cumhuriyeti`ne gitmek üzere kalktıktan iki dakika sonra Queens semtinde düşen Airbus tipi American Airlines havayolları uçağının düşüş nedeninin halen Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu (NTSB) tarafından araştırıldığını kaydetti.

  Bir gazetecinin, uçağın, terörist saldırı sonucu düşmüş olması ihtimaline değinmesine karşılık Fleischer, ``Bütün olasılıkları değerlendiriyoruz. Bu ihtimali gözden çıkarmadık. Ancak NTSB soruşturmayı yürütüyor. Halen, bilgi toplama aşamasındayız`` dedi.

  Fleischer, olasılıklar üzerine spekülasyon yapmak istemediğini ve gelen bilgileri azami dikkat göstererek değerlendirdiklerini kaydetti.

  Beyaz Saray sözcüsü, uçakla kule arasındaki konuşmalarda, pilot kabininde bir sorun çıktığına dair en küçük bir işaret olmadığını, uçak ile kule arasında normal konuşmaların yapıldığını vurguladı. Beyaz Saray sözcüsü, uçağın kara kutusunun ise henüz bulunamadığını söyledi.

  Fleischer, New York`taki uçağın düşmesinin ardından, ordunun hemen``gerekli tedbirleri`` aldığını da kaydetti.

  Uçağın düştüğü haberini alan ABD Başkanı George Walker Bush`un, hemen Beyaz Saray ``acil durum odasına`` giderek, ABD İç Güvenlik Bakanı Tom Ridge, Federal Soruşturma Bürosu FBI, ABD Ulaştırma Bakanlığı ve federal acil yardım yetkilileriyle bir telekonferansa girdiğini kaydeden Fleischer, Bush`un daha sonra New York Valisi George Pataki ve New York Belediye Başkanı Rudolph Giuiliani`yi aradığını da söyledi.

  Fleischer, ``Başkan, New Yorklu yetkililere, yardım için elinden geleni yapacağı sözünü verdi. Başkan Bush, çok endişeli. Başkan, özellikle New York halkının, bir kez daha böyle bir sıkıntıyla yüz yüze kalmış olmasından dolayı sıkıntıyı derinden paylaştığını iletti``dedi.
     
  UÇUŞ YASAĞI İRDELEMESİ
     
  Uçağın düşmesinden sonra ABD`de bütün hava sisteminin, 11 Eylül saldırılarından sonra olduğu gibi yeniden kapatılabileceği yolundaki bir soruya karşılık Fleischer, şu anda böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. Beyaz Saray kaynakları, New York`taki uçağın düşmesinin ardından, Beyaz Saray`da, ülke genelinde bütün hava hattının kapatılması konusunun tartışıldığını belirtiyorlar.

  Ancak Fleischer, Amerikan hava sahasında bir tehdit olduğuna inanmadıklarını ve 11 Eylül sonrasında da Amerikan halkının, artan şekilde hava ulaşımını kullandığını söyledi.

  Fleischer, bir soru üzerine, Başkan Bush`un yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin planlandığı gibi ``gerçekleşeceğini`` kaydetti. Bush`un, bugün bazı Amerikalı ve Rus gazetecilere vermeyi vaadettiği röportajların ise New York`taki uçağındüşmesinin ardından iptal edildiği belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı