Gündem Haberleri

  Flaş bellekte yeni atılım

  Hürriyet Haber
  13.09.2005 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Güney Koreli elektronik devi Samsung, yaptığı bir duyuruda 32 gigabaytlık depolama kapasitesini mümkün kılacak bir flaş bellek geliştirdiğini belirtti. Müzik çalarlar, telefonlar ve fotoğraf makineleri başta olmak üzere pek çok taşınabilir aygıtın depolama kapasitesini artırması beklenen yeni bellekten faydalanan ürünlerin 2007'de piyasaya çıkması bekleniyor.

  NAND ve DRAM bellek piyasasının önde gelen isimlerinden Samsung, yaptığı duyuruda 16 gigabitlik (2 gigabayt) bir NAND flaş bellek geliştirdiğini açıkladı. Önümüzdeki senenin ikinci yarısında 50 nanometrelik üretim teknolojsi kullanılarak seri üretimine başlanacak olan yeni bellek ile 32 Gigabaytlara kadar varan depolama alanına sahip olabilen ürünler geliştirilebilecek.

  Samsung giderek kızışan taşınabilir aygıt piyasasında Apple başta olmak üzere pek çok şirket için flaş bellek geliştiriyor. Sabit disklerle karşılaştırıldığında hafiflik ve enerji tasarrufu gibi avantajlara sahip olan flaş bellekler kendilerini en çok müzik çalarlarda, telefonlarda ve dijital fotoğraf makinelerinde gösteriyor.

  16 adedinin bir araya getirilmesinin mümkün olduğu yeni bellek ile 8 bin adet MP3 depolayabilen 32 gigabaytlık müzik çalarların önü de açılmış olacak.

  Piyasa araştırmaları, tüketiciler arasında 'daha taşınabilir' ve daha güçlü elektronik aygıtlara büyük ölçüde talep bulunduğunu gösteriyor. Bu doğrultuda hareket eden firmalardan birisi olan Apple, geçenlerde flaş bellek tabanlı iPod Nano müzik çaların duyurusunu yapmıştı. iPod Nano, 4 gigabayta kadar veri depolama yeteneğine sahip bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı