Gündem Haberleri

  Fiyatı yükselen mısır, üreticiyi sevindirdi

  A.A.
  09.10.2007 - 10:38 | Son Güncelleme:

  Üreticinin, ürünü bir süre elinde tutması sayesinde, kilo fiyatı 43-45 YKr arasında seyreden mısırın “gerçek değerini bulduğu” ve yüz güldürdüğü belirtildi.

  Adana Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuraklık nedeniyle yüzde 15-20 civarında rekolte düşüşü yaşandığı tahmin edilen, bu yüzden üreticiyi karamsarlığa iten mısırın, oluşan fiyatlarla moral verdiğini kaydetti.

  Birinci ürün mısır hasadının tamamlandığını, ikinci ürünün ise Kasım ayının ilk haftasına kadar toplanmış olacağını vurgulayan Özkan, “Kuraklığın neden olduğu rekolte düşüşünü ekim alanlarının artması telafi etti. Bu nedenle kuraklığa rağmen bu yıl 3,5 milyon ton civarında rekolte bekliyoruz. Oysa geçen yıl 2 milyon 800 bin ton civarında ürün elde edilmişti” dedi.

  Özkan, mısırın kilosunun hasadın başladığı ilk günlerde 35 YKr civarında satıldığını, bunun üzerine üreticileri uyararak, bir süre ellerinde tutmalarını istediklerini, TMO'nun da bu süreçte emanet alım yaptığını anlatan Özkan, şunları söyledi:
  “Bu sayede yaklaşık bir ay önce mısırın kilosu 39 YKr'yi gördü. Üreticinin ürünü bir süre elinde tutması sayesinde TMO'nun bile fiyat açıklamasına gerek kalmadan mısır gerçek değerini buldu. Şu sıralar kilosu 43-45 YKr arasında işlem görüyor. Bunun bir miktar daha artacağını tahmin ediyoruz.”

  “TMO FİYAT AÇIKLAMASIN”

  Özkan, bioenerjiye dönüşümle birlikte mısırın kulanım alanı da artınca fiyatların dünyada da yükseldiğine dikkati çekerken, şunları kaydetti:
  “Kuraklık her yeri etkilediği için, mısır üreticisi diğer ülkelerde de rekolte düşüklüğü var. Bunun yanı sıra bioenerjiye dönüşümle birlikte mısırın kullanım alanları artınca fiyatlar dünyada da yükseliyor. Bu nedenle ithal mısır korkumuz yok. Çünkü, ithalat yapmak iç piyasadan pahalı. Bugün ithal edilmeye kalkılsa mısırın kilosu 50 YKr veya üzerine mal olur.

  TMO, mısır için 300 bin tona kadar ithalat yetkisine sahip. Ancak buna ihtiyaç kalacağını düşünmüyoruz. Çünkü, şu anda hasat devam ediyor. Sanayicilerimiz ithal mısıra ihtiyaç duymayacak, daha kaliteli yerli mısırla girdilerini temin edebilecek. Toprak Mahsulleri Ofisinin de artık fiyat açıklamasına gerek yok.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı