Gündem Haberleri

  Fitre nedir, kimlere verilir? 2017 Fitre fiyatları ne kadar? Diyanet İşleri açıkladı

  Hürriyet Haber
  19.06.2017 - 18:04 | Son Güncelleme:

  Fitre nedir, kimlere verilir sorusu birçok vatandaş tarafından en çok merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte 2017 Fitre fiyatları birçok vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı. Ramazan ayında orucunu tutup bayrama kavuşmanın bir şükran ifadesi olarak fakirlere yapılan bir yardım olan Fitre'nin bu yılki fiyatları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendi. Peki, Fitre nedir, kimlere verilir? 2017 Fitre fiyatları ne kadar? İşte detaylar.

  Fitre ne kadar ve kimlere verilir sorusuna cevap arayan Müslümanlar, çeşitli sebepler dolayısıyla tutamadıkları oruçlarının bedelini ödemek için araştırmalarını gerçekleştirdi. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yer alan bilgilere göre fitre parası kimlere verilir? İşte, fitre ne kadar sorusunun cevabı

  FİTRE NE KADAR VERİLİR?

  Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılki Fitre'yi belirlerken bir kişinin asgari geçim tutarını hesapladı. Buna göre 2017 yılı Fitre tutarı 16 TL olarak belirlendi.

  FİTRE NEDİR, KİMLERE VERİLİR?

  “Fıtr” kelimesi sözlükte "orucu açmak", aynı kökten fıtrat kelimesi ise "yaratılış" anlamna gelir.
  “Fıtır sadakası”, Ramazan orucunu tutup bayrama kavuşmanın bir şükran ifadesi olarak fakirlere yaplan bir yardımdır.
  Fıtır sadakası halkımız arasnda “fitre” ve "fidye" kelimesi ile de ifade edilmektedir.

  Fidye, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi hâlinde ödenen dînî-malî ükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur.

  İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara, 2/184) buyurulmaktadır. Bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır.

  Sadaka-i fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkânı el vermeyen kimse Allah’tan af diler. Günler uzun olduğu için oruç tutamayan hasta ya da yaşlılar, kısa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadıkları orucu kısa günlerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermiş oldukları fidyeler sadaka sayılır.

  Oruç fidyeleri, Ramazan ayının sonunda toptan verilebileceği gibi, Ramazan ayı içinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebilir.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı