Gündem Haberleri

  Fitre ne kadar verilecek? Fitre kimlere verilir?

  Hürriyet Haber
  09.06.2017 - 15:58 | Son Güncelleme:

  Fitre ne kadar verilecek sorusuna cevap arayan Müslümanlar, tutamadıkları oruçları nedeniyle fitre kimlere verilir sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden yanıt bulmak istiyor. Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı'nın belirlediği hesaba göre ödenen fitre, çeşitli sebepler dolayısıyla oruç ibadetini yerine getiremeyen vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, fitre ne zaman ve kimlere verilecek? İşte, merakla araştırılan konu hakkında detaylı bilgiler

  Fitre ne kadar sorusu, bu yılki oruç ibadetleri boyunca çeşitli sebepler dolayısıyla tutamadıkları günlerin karşılığını vermek isteyen vatandaşlar, fitre kimlere verilir sorusuna cevap aradı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın her yıl asgari geçim tutarını ele alarak gerçekleştirdiği fitre tutarı, bu yıl da başkanlık tarafından açıklandı. Peki, fitre kimlere verilir ? İşte, detaylı bilgiler

  FİTRE KİMLERE VERİLİR?

  “Fıtr” kelimesi sözlükte "orucu açmak", aynı kökten fıtrat kelimesi ise "yaratılış" anlamna gelir.
  “Fıtır sadakası”, Ramazan orucunu tutup bayrama kavuşmanın bir şükran ifadesi olarak fakirlere yaplan bir yardımdır.
  Fıtır sadakası halkımız arasnda “fitre” ve "fidye" kelimesi ile de ifade edilmektedir.

  Fidye, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi hâlinde ödenen dînî-malî ükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur.

  İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara, 2/184) buyurulmaktadır. Bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır.

  Sadaka-i fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkânı el vermeyen kimse Allah’tan af diler. Günler uzun olduğu için oruç tutamayan hasta ya da yaşlılar, kısa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadıkları orucu kısa günlerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermiş oldukları fidyeler sadaka sayılır.

  Oruç fidyeleri, Ramazan ayının sonunda toptan verilebileceği gibi, Ramazan ayı içinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebilir.

  FİTRE NE KADAR? 2017 FİTRE FİYATLARI

  Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılki Fitre'yi belirlerken bir kişinin asgari geçim tutarını hesapladı. Buna göre 2017 yılı Fitre tutarı 16 TL olarak belirlendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı