Gündem Haberleri

  ‘Fişne Pahçesu’nun fotoğrafçısı

  Hürriyet Haber
  27.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL son günlerde büyük bir tiyatro sahnesi gibi. Kültür ve Sanat Vakfı'nın düzenlediği Uluslararası Tiyatro Festivali'nde yerli ve yabancı bir çok oyun İstanbul seyircisiyle buluşuyor.

  Bunlardan biri de Ferhan Şensoy'un ünlü yazar Anton Çehov'un 'Vişne Bahçesi' adlı oyunundan Lazcaya uyarladığı 'Fişne Pahçesu'ydu.

  Oyunu Ses Tiyatrosu'nda daha önce sahnelemeye başlayan Şensoy, bir temsil de Festival izleyicileri için gerçekleştirdi.

  BÜST ÜNLÜLERİ ORDAYDI

  Ses Tiyatrosu'nun fuayesinden içeri girdiğimizde en çok yapılan espri, meşhur 32 Büst kitabıyla ilgiliydi. Böyle olması da doğal, çünkü kitaba soyunanların üç ünlü ismi ordaydı.

  Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, Genel Müdür Melih Fereli ve tiyatro eleştirmeni Dikmen Gürün Uçarer.

  Medyanın kitabı algılayış biçimi ile dalga geçiyorlardı.

  Eh, sadece medya onlarla dalga geçecek değil ya. Salonun sıcaklığının giderek artması nedeniyle ceketini çıkartan Şakir Eczacıbaşı yanındakilere, soyunmaya alıştığını, oyunun sonunda belden yukarı çıplak kalacağını gülerek anlatıyordu.

  OYUNUN ORTASINDA TELEFON ÇALINCA

  Ferhan Şensoy'un oyuna kattığı güncel esprilerden biri de eserin ortasında çalan cep telefonlarıydı. Oyunun hareketli sahnelerinden birinin de yangın alarmı gibi bir cep telefonu çalmaya başlamasın mı? O sıcak salon bir anda buz kesti. Oyuncular da oynamayı bırakıp salona ne oluyor gibilerinden bakmaya başlayınca herkes ikinci Fazıl Say olayı yaşanacak galiba diye bir endişeye kapıldı. Bunun oyunun bir parçası olduğu ise bütün oyuncuların ceplerinden telefonlarını çıkarıp kontrol etmeleriyle anlaşıldı. Meğer çalan telefon Ferhan Şensoy'unkiymiş.

  FİNAL FOTOĞRAFI ECZACIBAŞI'NDAN

  Oyunun sonunda gerçekten hoş bir rastlantı yaşandı. Derya Baykal oyunun içinde rol gereği boynundaki fotoğraf makinesiyle hoşuna giden her sahneyi Japon turistler gibi ikide bir fotoğraflaştırıyor. Selamlama sahnesinde de grup grup sahneye girip seyirciyi selamlayan oyuncuların fotoğrafgını çeken Derya Baykal sıra kendine geldiğinde ön taraftan oturan izleyicilerin birinden fotoğraflarını çekmesini istedi. Tesadüf bu ya, Derya Baykal'ın küçük compact makineyi uzattığı seyirci Şakir Eczacıbaşı'ydı. Aynı zamanda ünlü bir fotoğraf sanatçısı da olan Eczacıbaşı, Fişne Pahçesi'nun final fotoğrafını da çekmiş oldu. Perde kapanıp izleyiciler salonu terketmeye başlayınca fiskoslar da yükselmeye başlamıştı: Şakir Bey de Leica'dan compact makineye düştü ya...

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı