Gündem Haberleri

  Fişlemeye yasal kılıf

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  28.12.2014 - 01:30 | Son Güncelleme:

  TBMM’ye sunulan Kişisel Verilerin Korunması Tasarısı’nı Hürriyet’e değerlendiren Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, “Tam bir facia. Türkiye’nin gen, mezhep, siyasi görüş haritası üçüncü ülkelerle paylaşılabilecek. Bu tasarı güvenlik zafiyeti yaratır ve çok tehlikeli. Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği sağlık verilerinin işlenip, paylaşılmasına ilişkin düzenlemelere ve açıkça anayasaya aykırı” görüşünü savundu.

  Tasarının yasalaşması halinde AYM’ye bireysel başvuru dahil her türlü yasal yola başvurup iptali için hukuk savaşı başlatacaklarını açıklayan Canduran şunları söyledi:

  İPTAL OLDUKÇA...
  “Tasarı kişisel verilere ilişkin 2010’da Anayasa ile getirilen güvenceleri tamamen ortadan kaldırıyor. Yasanın adı ‘koruma yasası’ ama yapılan tam tersi. Sözde kişisel veriler güvence altına alınıyor. Bir cümle sonra MİT, Jandarma ve Emniyet, bu yasa hükümlerine tabi olmadan kişisel verileri işleyebilecek deniyor. Daha önce işlenmiş olan kişisel verilerin, bu yasanın yayımı tarihinden itibaren 2 yıl içinde bu yasaya ve hükümlere uygun hale getirileceği ve derhal silinerek, yok edileceği düzenleniyor. Bu madde ile hükümet, bugüne kadar Jandarma, Polis ve MİT’in hukuka aykırı fişleme yaptığını da kabul ediyor. Bu tasarı fişlemeye yasal kılıf tasarısı oluyor. AYM’nin iptal kararlarına rağmen avuç içi tarama başta sağlık verilerinin toplanması ve üçüncü ülkelerle paylaşılmasının da yolu açılıyor. Çok tehlikeli bir düzenleme.
  Bu tasarının yasalaşması halinde, kişinin siyasi inancı, mezhebi ve cinsel tercihleri gibi özel bilgilerin, üçüncü ülkelerle paylaşılmasının yolu açılacak. Türkiye’nin gen, mezhep ve siyasi görüş haritası üçüncü ülkelere verilebilecek. 7 kişilik bir Kişisel Verileri Koruma Kurulu oluşturulması öngörülüyor. Bunlar kimlerden ve nasıl seçilecekler? Bu kurulun güvenli gördüğü ülkelerle kişisel verileri paylaşabileceği düzenleniyor. Bu çok açık bir güvenlik zafiyetidir ve güvenlik ihlalidir. Ülkemizin güvenliğe ilişkin sırları da bu kurul üzerinden bütün dünyaya yayılabilecektir.

  IP ADRESLERİNİ VERECEK
  Gezi olayları sonrasında yapılan soruşturmalarda Facebook ve Twitter kullanıcılarının IP adresleri ABD tarafından Türkiye’ye kişisel verileri koruma yasası olmadığı için verilmemişti. Yeni düzenlemeyle bir anlamda koruma kanunu adı altında kanun çıkarılarak, bu yol da açılıyor.”


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı