GeriGündem Fişleme üniversitesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fişleme üniversitesi


Ulaş ÖZDEMİR/ TRABZON, (DHA)

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde bir fişleme skandalı daha ortaya çıktı. Dekan Özyurt'tan sonra Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Çavuş da 4 öğrenciyi DHKP-C'li ilan edip okuldan uzaklaştırdı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Özyurt'un, öğrenci Zeynep Ertuğrul'u DHKP-C militanı olmakla suçlayıp afişe etmesinin ardından başlayan skandal büyüyor. Aynı üniversitenin Eğitim Fakültesi’nde de 4 öğrencinin daha bu örgüte mensup olmakla suçlanarak ceza aldıkları ortaya çıktı.

ÖĞRENCİLERE CEZA

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Çavuş, 12 Nisan'da ekonomik krizle ilgili bildiri dağıttıkları sırada gözaltına alınıp serbest bırakılan 2 öğrencisini hem DHKP-C militanı ilan etti hem de okuldan uzaklaştırdı. Prof.Dr. Çavuş, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi Tülay Çağıl ile İlköğretim Matematik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Özcan Kılıç'ı gönderdiği yazılarla DHKP-C üyesi ilan etti. Çağıl, 1 ay okuldan uzaklaştırma ve disiplin, Kılıç ise 1 dönem okuldan uzaklaştırma ve disiplin cezaları aldı.

KTÜ öğrencilerinden Ferhat Demirağ ve Nihat Çakmak'ın da 12 Nisan'da bildiri dağıttıkları için aynı örgütün mensubu olmakla suçlandığı belirlendi. Demirağ'a kınama, Çakmak'a ise 2 dönem okuldan uzaklaştırma cezaları verildi. Çakmak, İdare Mahkemesi'ne başvurdu, karar hakkında yürütmeyi durdurma kararı verildi, Özcan Kılıç'ın mahkemesi sürüyor.

Dekan fişledi savcı bıraktı

Üniversitenin ‘fişleme operasyonu’ bu yılın ocak ayında F Tipi Cezaevleri'ni protesto eden ve bildiri dağıttıkları sırada polislerce gözaltına alınarak Trabzon Cumhuriyet Savcılığı'na sevkedilen 46 öğrencinin suçsuz bulunup serbest bırakılmasıyla başladı. Emniyet Müdürlüğü tarafından yasadışı faaliyet içinde bulunmakla suçlanan öğrenciler, savcılıkça suçsuz bulunmalarına rağmen bu kez üniversite yönetiminin hışmına uğradılar. KTÜ yönetimi, öğrencileri sorguladı ve yasadışı sol faaliyet içinde bulunmaktan suçladığı 46 öğrenciye okuldan atma, uzaklaştırma ve kınama gibi cezalar verdi. Ancak suçlanan öğrenciler yargıya başvurdu ve Trabzon İdare Mahkemesi 21.02.2001 tarihinde öğrencileri suçsuz bularak cezaları bozdu.

DEKAN: DHKP-C'Lİ DEMEDİM

Öğrencilerini DHKP-C'li olmakla suçlayan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Çavuş ise ‘‘Ben öğrencilere DHKP-C'li demedim. Böyle bir şey yok. Bu iş bizim işimiz değil. Bize bu bilgiler emniyetten gelir, biz öğrenciyi alır sorgular ve gerekli işlemi yaparız. Üniversitede ben kimin ne olduğunu bilemem. Hangi örgüt mensubu, ya da yasadışı bir faaliyeti var mı, bunu devlet bilir. Biz öğrencilerimizi severiz. Onları kötülükten uzaklaştırmak için çalışıyoruz’’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle