Gündem Haberleri

  Fischer’i Tanrı korudu

  Ardıç AYTALAR-Mustafa KÜÇÜK/İSTANBUL
  23.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi konuğu olarak Türkiye’de bulunan Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ve eşi Margit Fischer’in İstanbul’daki ilk durağı Fener Rum Patrikhanesi oldu.

  Cumhurbaşkanı Fischer ile Fener Rum Patriği Bartholomeos basına kapalı olarak 35 dakika görüştü. Görüşmenin ardından ikili Taht Salonu’na geçerken, Fischer’in ayağı halıya takıldı. Patrik Bartholomeos’un elini uzattığı Fischer, düşmeden dengesini zorlukla sağlamayı başardı. Daha sonra gazetecilere birlikte poz veren Fischer ve Bartholomeos, el ele patrikhane içindeki Aya Yorgi Kilisesi’ne geçti. Bartholomeos, ziyaret sonrasında konuklarına kapıya kadar eşlik etti.

  Fischer, DEİK toplantısının ardından Özel Avusturya Lisesi ve Özel Avusturya Hastanesi’ni ziyaret etti. Fischer daha sonra İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’la beraber Avusturya’nın katkılarıyla Efes’te sürdürülen arkeolojik kazılarda elde edilen 500’ün üzerinde eserin yer aldığı Artemision isimli sergiyi açtı. Eserleri dikkatle inceleyen Heinz Fischer, Ertuğrul Günay’dan aynı serginin Avusturya’da da açılması için söz aldı. Konuk Cumhurbaşkanı daha sonra tekneyle 1 saat süreyle Boğaz turu yaptı. Heinz Fischer, eşi Margit Fischer ve beraberindeki heyet, Atatürk Havalimanı’ndan saat 20.30’da özel uçakla Avusturya’ya hareket etti.

  Erdoğan’la 5 dakika

  HEINZ Fischer, Başbakan Tayyip Erdoğan’la basına kapalı olarak 5 dakika görüştü. Fischer ve Erdoğan daha sonra, Türk Avusturya İş Konseyi Toplantısı kapsamında düzenlenen heyetler arası görüşmeye katıldı. Erdoğan bu görüşmede doktorların ’Devamlı tak’ tavsiyesine uyarak Bvlgari 543’ü gözünden çıkarmaoı. Erdoğan Hollywood starlarının kullandığı 900 YTL’lik Swarovski gözlüğünü de okurken kullanıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı