Gündem Haberleri

  Fırtına Vadisi'ndeki santral durduruldu

  Hürriyet Haber
  04.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rize'nin Çamlı-hemşin İlçesi'ndeki doğa harikası Fırtına Vadisi'ne kurulmak istenen hidroelektrik santralıyla ilgili olarak Trabzon Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çamlıhemşinlilerin avukatlarından Sibel Suiçmez, ‘‘Esas kararın 3 ay içerisinde çıkacağını tahmin ediyoruz. Ancak esas karar da bu karardan farklı olmayacak. Fırtına artık özgür akacak’’ dedi.

  26 Haziran 1998'de göstermelik ÇED raporu alan ve aynı gün dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından temeli atılan Dilek-Güroluk Hirdoelektrik Santralı'na yöre sakinleri ve çevreciler büyük tepki göstermiş, Yılmaz temel atma töreninde yuhalanmıştı. Santral BM Holding tarafından yapılıyordu.

  Doğal yaşlı ormanların bulunduğu Fırtına Vadisi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nca (WWF) ‘‘yeryüzünün savunmasız 200 önemli karasal ekolojik bölge’’den biri ilan edilmişti. Dünyanın en saygın ve önemli doğa koruma kuruluşlarının kurduğu Dünya Koruma İzleme Merkezi de Fırtına Vadisi ve çevresini ‘‘Avrupa'da daha iyi korunmaya ihtiyacı olan 100 ormandan biri’’ ilan etmişti..

  Fırtına Vadisi'nin turizm cenneti olarak tanıtımının yapılmasının, buraya kurulacak santralda üretilecek enerjiden daha çok kazandıracağını savunan çevreciler ve yöre sakinleri, protestolara başlamış ve tüm yurtta Fırtına eylemleri gerçekleştirilmişti. 205 Çamlıhemşinli vatandaş 1998 yılında ‘‘ÇED olumlu raporu’’nun iptali için Çevre Bakanlığı aleyhine Trabzon Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açmıştı. Santral projesinin içinde yer aldığı bölgeyi 1 ve 3'üncü derecede doğal SİT alanı ilan eden Trabzon Doğa ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, çevreyi katlettiği gerekçesiyle 29 Ocak 1999'da santral ile ilgili tüm işlemleri durdurmuş, ancak şirket bu kararı uygulamamıştı. Trabzon Bölge İdare Mahkemesi 3 gün önce, ÇED olumlu raporunun iptaline ve yürütmeyi durdurmaya karar verdi. İstanbul Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Prof. Dr. Bedri İpekçioğlu ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Lütfü Akça tarafından hazırlanan bilirkişi raporunu değerlendiren mahkeme heyeti, aldığı 22 sayfalık gerekçeli kararda, Fırtına Deresinde yaşayan Deniz Alası ve diğer balıkların yaşama koşullarına dikkat etmeden proje hazırlandığı, ÇED raporunda eksiklikler bulunduğu bildirildi. ÇED raporunun doğal dengeyi tamamen bozacağının da belirtildiği kararda, Anayasa'nın 17 ve 56'ncı maddelerinde belirtilen, ‘‘Herkes yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir’’ ilkesi gereğince ÇED raporunun iptal edildiği, bu sebeple yürütmenin de durdurulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı