Gündem Haberleri

  Fırının önü belediyeye arkası bakanlığa ait!

  Hürriyet Haber
  08.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İşyerlerinin ruhsatı, yani çalışma izni üç makam arasında paylaşılıyor: Emniyet, Sağlık Bakanlığı ve belediyeler.

  İşyerlerine verilen çalışma izni, yani ruhsat konusunda belediyelerle, Emniyet ve Sağlık Bakanlığı arasında tam bir yetki kargaşası yaşanıyor.

  Belediyelerin ruhsat verme yetkisini düzenleyen 560 sayılı kanun hükmündeki kararname 1995'te Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe girdi. Ancak kararname yayınlandığı günden bu yana iki kez değiştirildi.

  Sağlık Bakanlığı’nın geçen Kasım ayında gönderdiği genelgeye göre, fırın ve pastanelerin ruhsat yetkisi bakanlığın ilçelerdeki teşkilatı olan Sağlık Grup Başkanlıklarının eline geçti. Tuhaf bir şekilde, fırın ve pastanelerin vitrinleri ve satış reyonlarının ruhsat ve denetimi ise belediyelerde!

  Bu çelişkili uygulamaya göre, pastane, kebap, yoğurt imalathanesi vb. açmak istiyorsanız Sağlık Grup Başkanlıklarından ruhsat alacaksınız. Ama imalathanenenizin önüne bir de satış reyonu açacaksanız, bunun için de bağlı bulunduğunuz belediyeden ruhsat almanız gerekiyor.

  560 sayılı kararname özellikle FP'li belediyelerin başını ağrıtan içkili lokanta ve eğlence yerleriyle ilgili ruhsat tartışmalarını sona erdirdi. Kararname, bu işletmelerle ilgili ruhsat yetkisini emniyet müdürlüklerine veriyor.

  Polisin bu işletmelerle ilgili ruhsat yetkisi Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'na dayandırılıyor. Aralık 1999'da son halini alan kararnameyle, plaj ve hamam için bile polisten izin almak gerekiyor.

  Sayıları giderek artan internet cafelerin ruhsat yetkisi ise belediyelerde. Otoparklar ve oto yıkama yerlerinin ruhsat yetkisi de İl Trafik Komisyonu'nun aldığı bir kararla belediyelere bırakıldı.

  Belediyeler kime ruhsat veriyor?

  Büfeler

  Tekel Bayileri

  Şarküteriler

  Turşu satış yerleri

  Gıda satış yerleri

  Kafeteryalar

  Çay ocakları

  Köfteciler

  Besin pazarları

  Sakatatçılar

  İşkembe salonları

  Kuruyemişçiler

  Ocakbaşı

  Tavuk satış yerleri

  Oto yıkama yerleri

  Alüminyum doğramacılar

  Oto elektrik atelyeleri

  Otolastik tamir yerleri

  Oto galerileri

  Gıda depoları

  Meşrubat depoları

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı