Gündem Haberleri

  Firefox 100 milyona ulaştı

  Hürriyet
  21.10.2005 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Mozilla Vakfı tarafından açık kaynak kod mantığıyla geliştirilen ve ücretsiz bir şekilde dağıtılan Firefox Web tarayıcısı, resmi Web sitesinden 100 milyon kez indirildi. Yaklaşık bir senedir kullanıcılarına güvenli, hızlı ve bol özellikli bir kullanım sunmayı vaat eden tarayıcıda son zamanlarda sık sık güvenlik açığı bulunması çeşitli spekülasyonlara yol açmıştı.

  Geçen sene Kasım ayında piyasaya sürülen Firefox Web tarayıcısı, yaklaşık bir sene içinde olağanüstü hızlı bir şekilde geniş kesimler tarafından benimsendi. Yazılım devi Microsoft’un Web tarayıcısı Internet Explorer’a alternatif olarak sunulan Firefox, tarayıcı için yürütülen SpreadFirefox isimli bir dağıtım ve duyuru kampanyasının başındaki isimlerden birisi olan Asa Dotzler’a göre günde 200 bin ve 300 bin arasında değişen bir indirme oranına sahip.

   

  Fakat Firefox, tüm bu başarının yanı sıra çeşitli problemlere de sahip bulunuyor. Tarayıcıda bulunan güvenlik açıkları günden güne çoğalıyor. Hatta Bbazı güvenlik uzmanlarına göre, ‘daha güvenli bir sörf’ sloganıyla yola çıkan Firefox’un, güvenlik konusunda kötü bir şöhrete sahip Internet Explorer’dan daha fazla açığa sahip bulunuyor. Tüm bunların yanında geçen ay bilgi güvenliği firması Symantec’in Firefox’la ilgili yayımladığı olumsuz bir rapor, kötü haberlerin tuzu ve biberi olmuştu.

   

  Öte yandan, Firefox’un açık kaynak kod mantığıyla geliştirilmesi, bulunan güvenlik açıkları için yamaların daha hızlı bir şekilde geliştirilmesine yardımcı oluyor. Mozilla, Fİrefox’un geleceği konusunda ise oldukça umutlu olduğunu vurguluyor. Yazılımın şu an deneme aşamasında olan 1.5 sürümü ile tarayıcının güçlenerek yolunda emin adımlarla ilerlemesi bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı