Gündem Haberleri

  Fırat'a Ağıt NATO toplantısı'nda

  Hürriyet Haber
  13.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL'da bugün başlayacak 139'uncu NATO Askeri Komite Toplantısı Devlet Sanatçısı, koreograf Merih Çimenciler'in ‘‘Fırat'a Ağıt’’ adlı eseriyle renklenecek. Mystic Anatolia'nın açılışında, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli yerlerde sergilenen Çimenciler'in özgün eseri ‘‘Fırat'a Ağıt’’ gelen istek üzerine NATO Askeri Komite Toplantısı'nın açılışında Conrad Otel'de sahnelenecek. Geleneksel Türk müziklerinden oluşan tek perdelik bale gösterisi İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Hülya Aksular ve Oktay Keresteci tarafından sergilenecek.

  Kayıp Dali heykeli Korsika'da bulundu

  GERÇEKÜSTÜCÜLÜĞÜN önde gelen isimlerinden İspanyol ressam Salvador Dali'nin 'Minotauros' adlı heykeli, Fransa'ya bağlı Korsika adasının kuzeyindeki Ajaccio'da bulundu. Polis kaynakları, geçen yıl heykeli çaldığı sanılan hırsızların yakalanmasından üç gün sonra, heykelin Ajaccia'da bir garajda bulunduğunu belirttiler.

  Dali'nin, mitolojideki, gövdesi insan başı boğa biçiminde olan canavarı tasvir eden, yaklaşık 1 ton ağırlığında ve 3 metre boyundaki Minotauros heykelinin 152 bin euro (yaklaşık 88 milyar TL) değerinde olduğu belirtiliyor. Heykel, Dali'nin yapıtlarının sergilendiği Ajaccio'daki serginin kapanış gününden 1 gün önce, 16 Ağustos 1999'da çalınmıştı. Charles Lucioni ve Serge adlı hırsızların, aralarında çıkan bir anlaşmazlık sonucu yapıtları 91 bin 469 euro karşılığında elden çıkarmak için irtibat kurdukları kişileri takibe alan polisin hırsızlara ulaşmayı başardığı belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı