Gündem Haberleri

  Fırat Nehri’nde balık türlerinde tehlike çanları

  Zeki GÜNAY/GAZİANTEP, (DHA)
  21.05.2008 - 15:54 | Son Güncelleme:

  GAZİANTEP Yaban Hayatı Koruma Avcılık Atıcılık ve Amatör Balıkçılık Spor Kulübü Derneği Başkanı İbrahim Ümit, Fırat Nehri üzerinde kurulu Karkamış Barajı’nda alabalık tesisleri ve havuz balıkçılığının beraberinde getirdiği aşırı otlanma ve yosunlaşmanın balık türlerini yok ettiğini ileri sürerek önlem alınmasını istedi.

  Fırat Nehri’ndeki balık türlerinin azalmasıyla ilgili yaptıkları çalışmaları değerlendiren Dernek Başkanı İbrahim Ümit, bölgede çok sayıda alabalık üretim tesisi bulunduğunu söyledi. Alabalık tesisleri ve havuz balıkçılığının beraberinde getirdiği aşırı otlanma ve yosunlaşmanın balıkların oksijen almasını engellediğini ileri süren Ümit, “Barajın suyunda aşırı otlanma ve yosunlaşma var. Böyle bir kirlenmeden ‘balık biti’ isimli böcek türemiş. Bu böcekler de balıkların ot üzerine bıraktığı yumurtaları yiyerek balık yetişmesini engelliyor, balık türleri yok oluyor. Bir an önce gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz” dedi.

  BALIK TÜRÜ AZALDI

  Baraj çevresinde 17 köyün balıkçılıkla geçimlerini sağladıklarını ifade eden Ümit, Fırat Nehri’nin gelecek nesillere temiz bir şekilde bırakılması gerektiğini ifade ederek, meydana gelen aşırı otlanmayı ve balıklara verilen zararı Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na, Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürlüğü’ne, Kahramanmaraş DSİ Bölge Müdürlüğü’ne, Adana DSİ 6. Bölge Müdürlüğü’ne ve Gaziantep Tarım Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildirip önlem alınmasını istediklerini söyledi. Gaziantep Tarım Müdürlüğü’nden aldıkları yanıtın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını kaydeden Ümit, “Tarım Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda ‘ot miktarı iddia edildiği kadar yok’ deniliyor. Bu yazının baştan savmak amacıyla masada oturularak hazırlandığını düşünüyoruz. Bu kadar ilgisizlik ve duyarsızlık olamaz. Fırat Nehri’nde eskiden binlerce balık türü varken, bugün gerekli bakımlar yapılmadığı ve önlem alınmadığı için balık türü 2-3’e düşmüştür” diye konuştu.

  DSİ İNCELEME YAPSIN

  Öte yandan yasak olmasına rağmen Elifoğlu ve Keleklioğlu köyleri arasında kıyıya sıfır derece alabalık tesisi kurularak havuz balıkçılığı yapıldığına dikkat çeken Ümit, “Meydana gelen ot ve böceklerin balıklara atılan fenni yemden kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Üstelik tesisin çevresinde kokudan durulmuyor. Bununla ilgili DSİ’nin üniversitelerle işbirliği yapıp uzman gönderip araştırma yapması gerekiyor. Fırat bizim çocuklarımıza bırakacağımız en büyük mirasımız. Ona sahip çıkalım” dedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı