Gündem Haberleri

  Firar eden er bir kişiyi öldürdü

  Yaşar ANTER/MİLAS (Muğla), (DHA)
  20.02.2006 - 10:36 | Son Güncelleme:

  Milas'ta bulunan Hava Meydan Komutanlığı'ndan silahı ile birlikte firar eden er, 1 balıkçıyı öldürdü. Polis, jandarma ve özel harekat timlerinin ortak operasyonu ile yakalanarak firari er, tutuklandı.

  Muğla'nın Milas İlçesi'nde nöbetteyken tüfeğini de yanına alarak firar eden er 21 yaşındaki İsa Arslan, gittiği balık çiftliğindeki bekçi 60 yaşındaki Cavit Bilen'i, eşi 55 yaşındaki Gülten Bilen'in gözü önünde sırtından vurarak öldürdü. Gülten Bilen'in de göğsüne tüfeğini dayayan ancak ateş etmeyen er Arslan, kaçtığı 21 saat boyunca önüne çıkanı tehdit ederek ilçe halkına kabus yaşattı. Seferber edilen emniyet ve jandarma birimleri, er Arslan'ı bir parktaki bankın üstünde uyurken yakalandı. İlk ifadesinde kendisini terk ettiğini öğrendiği nişanlısı yüzünden firar ettiğini, yaptıklarından pişman olduğunu söyleyen Arslan'ın tüfeği ise bir başka köyde sakladığı kamyonun yakıt deposunun üzerinde bulundu.

  Milas- Bodrum Havalimanı bitişiğindeki, Hava Meydan Komutanlığı Birliği'nde vatani görevini yapan Kahramanmaraşlı er İsa Arslan, geçen pazar günü 04.00- 06.00 nöbetinin başında, M1 piyade tüfeğiyle birlikte firar etti.

  Askerliğinin bitmesine yaklaşık iki ay kaldığı belirtilen er Arslan, saat 09.00 sıralarında, birliğine iki kilometre uzaklıktaki Avşar Köyü'ne gelerek elinde tüfeğiyle gezinmeye başladı. Tarla balıkçılığı yapılan çiftliğe giden Arslan, bekçi kulübesine yaklaştı. Arslan, pencereden, kahvaltı eden bekçi Cavit Bilen ve eşi Gülten Bilen'i bir süre izledi.

  Er Arslan daha sonra pencereden tüfeğini ateşleyerek, evli ve üç çocuk, üç torun sahibi Cavit Bilen'i sırtından vurdu. Talihsiz bekçi, sırtından girip göğsünden çıkan kurşunla olay yerinde can verdi. Kulübeye girerek Cavit Bilen'in cep telefonunu alan Er Arslan, tüfeğini bu kez Gülten Bilen'in göğsüne dayadı, ancak ateş etmedi, kulübeden çıkıp gitti.

  Köye gelen Gülten Bilen, eşi için yardım istedi. Köylüler bekçi kulübesine geldiğinde, bekçinin cesedini buldu. Sinir krizleri geçiren eşi Milas 75'inci Yıl Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Er Arslan ise, Koru Köyü yönüne doğru, elinde tüfeğiyle gidip yolda karşısına çıkan araç sürücülerini ve yayaları tehdit etmeye başladı. Hava Meydan Komutanlığı yetkilileri seferber oldu, kaçak eri aramaya başladı.

  Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Jandarma Komutanlığı da alarma geçti. Bölgenin sık ağaçlık ve sazlık olması, Er Arslan'ın yakalanmasını güçleştirdi. Milas İlçe merkezi, Koru, Ekinanbarı ve Avşar Köyleri'nde gece boyunca süren operasyona İlçe Emniyet Müdürü Selami Kandemir, Milas Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sinan İbrahimoğlu, 150 asker, 70 polis katılırken, Avşar Köyü'nde köylüler, katilin bulunamaması üzerine sokaklara döküldü, güvenlik güçlerine tepki gösterdi.

  PARKTA UYURKEN BULUNDU

  Muğla'dan takviye birlikler gönderilirken. Aramalar gece boyunca sürdü. Er Arslan'ın Milas İlçe merkezinde görüldüğü ihbarı üzerine, bütün cadde ve sokaklar, kahveler tek tek arandı. Sonunda Er Arslan, saat 01.00 sıralarında çarşı merkezindeki Sakarya İlköğretim Okulu'nun bahçesinde bankta uyurken bulundu ve gözaltına alındı.

  Jandarma ve polis, üç saat sonra da tüfeği, cinayetin işlendiği köye 15 kilometre uzaklıkta Koru Köyü yakınlarında, park halindeki 20 EE 940 plakalı kamyonun, yakıt deposunun bulunduğu alt bölmeye saklanmış, ağzına mermi sürülmüş bulundu.

  ÇELİŞKİLİ İFADELER VERDİ, PİŞMAN OLDUĞUNU SÖYLEDİ

  Milas Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Er Arslan'ın ilk ifadesinde, “Altı ay önce memleketim Kahramanmaraş'taki nişanlımdan haber alamamaya başladım. Yakınlarımdan nişanlımın benden ayrıldığını, ancak bana söylemek istemediklerini öğrenince bunalıma girdim. Askerden kaçıp nişanlımın yanına gitmek istiyordum. Bu amaçla kaçmıştım, ancak ne yaptığımı, bekçiyi neden öldürdüğümü hatırlamıyorum, çok pişmanım” dedi.

  Er Arslan'ın jandarma, polis ve savcıya “Ben yapmadım”, “Yapmış olabilirim”, “Gezmeye çıkmıştım”, “Bekçiyi tanıyorum”, “Hiç tanımıyorum, beni gördü diye vurdum” diye çelişkili ifadeler verdiği de belirtildi.

  Ölen Cavit Bilen'in cenazesi otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderilirken, Avşar köylüleri uzun süre olayın etkisinden kurtulamadı. Cavit Bilen'in kardeşi 52 yaşındaki Hasan Bilen, askerin uzun süre yakalanamaması nedeniyle sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi, ağabeyine zamanında müdahale edilmediğini de iddia etti.

  ADLİYEYE ÇIKARTILDI

  Muğla'nın Milas ilçesinde görev yaptığı askeri birlikten firar ettikten sonra 1 kişiyi silahla öldüren ve düzenlenen operasyonla yakalanan firari er, adliyeye çıkartıldı.

  Sorgu işlemi tamamlanan zanlı, güvenlik önlemleri altında ilk olarak sağlık kontrolü için Milas Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Zanlı, burada yapılan sağlık kontrolü sonrasında Milas Adliyesi'ne getirildi. İ.A, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak İzmir Askeri Cezaevi'ne gönderildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı