Gündem Haberleri

  Finlandiya'da oruç Türkiye'ye göre

  AA
  24.07.2012 - 15:52 | Son Güncelleme:

  Yaz aylarında günün ağarmadığı ve karanlığın çökmediği Finlandiya'daki bazı Müslümanlar, Ramazan ayında iftar ve sahur saatlerini, en yakın Müslüman ülke olan Türkiye'ye göre ayarlıyor.

  Kuzey Avrupa ülkesinde küçük, ancak sayıları gittikçe artan bir grup olan Müslümanlardan bazıları, Güneş'in ufuk çizgisinin altına zar zor girdiği yılın bu dönemine denk gelen Ramazan ayında oruç tutmak için Finlandiya'ya en yakın Müslüman ülke Türkiye'deki iftar ve sahur saatlerinden faydalanıyor.

  Finlandiya'nın kuzey kutup enleminde yer alan Rovaniemi kentinde Güneş, sabah saat 03:20'de doğuyor, akşam 11:20'de batıyor, bu da kentte yaşayan Müslümanların 20 saat oruç tutması anlamına geliyor.

  Kente 3 yıl önce Kenya'dan gelen 27 yaşındaki Mahmud Said, bu noktada sağduyulu davranarak, iftar ve sahur saatlerini en yakındaki Müslüman ülke Türkiye'ye göre ayarladıklarını söyledi.

  Bölgeye göçmenlerin yerleştirilmesine yardım eden bir sivil toplum kuruluşu için çalışan Said, Türkiye'deki gibi 14 ya da 15 saat oruç süresinin makul olduğunu ifade ederek, Rovaniemi'de çoğunluğu Afganistan, Somali ve Irak'tan gelen 100'den fazla Müslüman yaşadığını belirtti.

  Sudan'ın Darfur bölgesinden 4 yıl önce Finlandiya'ya gelen Kaltuma Ebeker ise İftar'ını ve Sahur'unu Güneş'in bölgedeki hareketlerine yapmayı tercih ediyor.
  Rovaniemi'de bir apartman dairesinde yaşayan 31 yaşındaki Kaltuma, sabah erken kalktığını ve öğleden sonraya kadar çalıştığını, akşam 5 gibi iftar yemeğini hazırlamaya başladığını söyledi.

  Kaltuma, iftarı11.30'da, sahuru da 02.00'de yapmak zorunda olduklarını ifade ederken, Kaltuma'nın biri 6, diğeri 11 yaşındaki kızları da iftar yemeği hazırlanırken annelerine yardım ediyor.

  İftar ve sahur saatlerinin yanı sıra Rovaniemi'de Müslümanların yaşadığı bir diğer zorluğun yiyecek bulmak olduğunu belirten Kaltuma, helal et ve diğer geleneksel yiyeceklerin güneydeki diğer büyük şehirler Oulu veya Helsinki'den gelmesini günlerce beklediğini ifade etti.

  Rovaniemi, Kuzey Kutup bölgesinde oruç tutmanın en iyi yanının ise serin hava olduğunu ifade ederek, “Afrika'nın tersine Finlandiya'da sıklıkla susamıyorsunuz” dedi.

  Ülkede birkaç yıl sonra Ramazan ayı, Haziran sonunda yaz gündönüme daha da yaklaşacak. Bu dönemde Güneş ülkenin kuzeyinde neredeyse hiç batmıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı