Gündem Haberleri

  Finlandiya gezisine Rum elçi engeli

  Uğur ERGAN/ANKARA
  10.03.2005 - 01:48 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Finlandiya ziyaretini erteleme nedeninin, onuruna verilecek yemeğe, Türkiye’nin tanımadığı Kıbrıs Rum Kesimi büyükelçisinin de davet edilmesi olduğu ortaya çıktı.

  Cumhurbaşkanı Sezer’in 14-16 Mart tarihleri arasında Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen’in resmi davetlisi olarak, bu ülkeye yapmayı planladığı ziyaretin geçtiğimiz hafta salı günü ertelendiği öğrenildi.

  Edinilen bilgiye göre, Finlandiya Cumhurbaşkanı Halonen, Sezer onuruna verilecek akşam yemeğine, Rum Kesimi büyükelçisini Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında davet etti. Ankara, olaydan haberdar olur olmaz, Helsinki Büyükelçiliği aracılığıyla, Finlandiya Cumhurbaşkanlığı’na Türkiye’nin resmen tanımadığı bir ülkenin yemeğe davet edilmesini kabul edilemeyeceğini bildirdi.

  Finlandiya, Türkiye’nin bu itirazını kabul etmedi. Bunun üzerine Ankara, gezinin şu aşamada yapılamayacağını ve ileri bir tarihe ertelenmesini önerdi. Türkiye ve Finlandiya bu olayın kendi aralarında gizli tutulmasını da kararlaştırdı.

  RUMLAR AB’YE HABER VERDİ

  Ancak, gelişmelerden haberdar olan Kıbrıs Rum Kesimi, olayı diğer AB üyesi ülkelerine de iletti. Türkiye’ye AB Troyka toplantısı için gelen İngiltere’nin AB’den Sorumlu Bakanı Dennis MacShane de, Ankara’da AB Büyükelçileriyle katıldığı bir yemekte bu konuyu açtı. MacShane, Türkiye ile Helsinki arasındaki krizin, Kıbrıs Rum Kesimi’nin de Sezer onuruna verilecek yemeğe davet edilmesinden kaynaklandığını ifade etti.

  TAN: PROGRAM UYUŞMAZLIĞI

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan da, dün yaptığı açıklamada, gezinin ertelenmesinin pazartesi günü yapılan Troyka-Türkiye toplantısı öncesinde gündemde olduğunu belirterek, bu konudaki spekülatif haber-yorumları yalanladı. Tan, Sezer’in ziyaretin ertelenmesinin, bir gazetede yer aldığı gibi kesinlikle ‘Polis Dayağının Geziye Gölge Düşüreceği’ endişesinden kaynaklanmadığını bildirdi. Tan, ziyaretin bazı program güçlükleri nedeniyle ertelendiğini, bunun da Troyka toplantısı öncesinde gündemde olduğunu vurguladı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı