Gündem Haberleri

  Fini: Türkiye, İslam-Avrupa değerlerini bağdaştırdı

  Paris
  11.03.2005 - 10:49 | Son Güncelleme:

  İtalya Dışişleri Bakanı Gianfranco Fini, Türkiye’nin AB üyeliğine yeniden destek verdi. Fini, "Türkiye’nin, İslam ve Avrupa’nın değer ve ilkelerinin bağdaşabileceğini kanıtlayabilecek tek ülke" olduğunu kaydetti.

  Fini, Fransız Le Point dergisinin Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin bir sorusunu yanıtlarken, birçok kişinin Türklerin Müslüman olduğu için AB’ye giremeyeceğini düşündüğünü kaydetti. Kendisinin, farklı düşünen az sayıda sağdaki Avrupa yöneticilerinden biri olduğunu ifade eden Fini, şöyle dedi:

    

  "Türkiye, zaten NATO’nun direklerinden biridir. Şu anda bir İslam çoğunluğunun yansıması olan bir hükümeti olsa bile Atatürk’ten beri laik bir devlettir. Yaptıkları ile AB’nin azınlıklar, kadınlar, idam cezası konusunda koşul olarak koyduğu ilkeleri kabul ettiğini kanıtladı."

    

  BUMERANG ETKİSİ

   

  İslam’ın demokrasi ile bağdaşabileceğini kanıtlayan Türk yetkililerinin cesaretlendirilmesi gereğine işaret eden Fini, aksi taktirde bir "bumerang" etkisinin görüleceği, Türkiye’de Avrupa karşıtı duyguların radikalleşmesine tanık olunacağı, bunun da askeri ve ekonomik sonuçları olacağı uyarısını yaptı.

    

  Fini, "Türkiye, İslam ve Avrupa’nın değer ve ilkelerinin bağdaşabileceğini kanıtlayabilecek tek ülke" ifadesini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı