Gündem Haberleri

  Fındıkta İtalyanlarla stratejik ortaklık

  Hakan KABAHASANOĞLU/DHA
  04.07.2007 - 18:21 | Son Güncelleme:

  Giresun Ziraat Odası, fındık üreticilerinin yararına bir İtalyan kooperatifiyle stratejik ortaklık sözleşmesi imzaladı.

  İtalya’nın Capranica bölgesi, Produttori Di Nocciole Coop. Başkanı Coletta Paolo ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek sözleşme imzalayan Özer Akbaşlı, sözleşmenin Dünya Fındık Üreticileri Birliği kuruluşunun da ilk adımı olduğunu söyledi.

  Törene, başına taktığı ‘Hazelnut 5 Euro’ başlıkla şapkayla katılan Akbaşlı, iki ülke üreticilerinin yararına, fındık tarımında teknolojiyi paylaşım, karşılıklı işbirliği, tarımsal tekniklerin görülüp değerlendirilmesi ve stratejik ortaklık yapmak için sözleşme imzaladıklarını belirterek, şunları söyledi: “İtalyan meslektaşım ile uzun bir zamandır görüşüyoruz. Bir birlik kurarak fındık fiyatını ve politikasını birlikte belirlemek istedik. Bu düşüncelerin ardından Dünya Fındık Üreticileri Birliğini kurmaya karar verdik. Herşeyi hazırladık. 17 Ağustos'a kadar resmi olarak kurulması için bir proje hazırlayıp Avrupa Birliği’ne sunacağız. Merkezi Giresun, ikinci başkan da Coletta Paolo olacak. Birlik olarak fındığın değerini bulması için çalışacağız.”

  Paolo ise, Türkiye’nin fındık konusunda İtalya’dan çok ileride olduğunu ve burada bir öğrenci gibi staj gördüklerini dile getirerek şöyle konuştu: “Biz Giresun’u ve fındık bölgelerini görünce bizden çok ileride olduğunuzu tespit ettik. Ama fiyatlar çok düşük. Bu bize de yansıyor. Bundan sonra birlikte hareket ederek fındığımıza değer kazandıracağız. 5 Euro fiyatı biz de arzu ederiz, ama çok fındığımız yok. Bu sene olumsuz hava şartları bizde de rekolte düşüklüğüne neden oldu. Ülke genelinde 6 bin üretici bu sene geçen yıla oranla yüzde 35 daha az fındık toplayacak. Bu da rekoltenin 60- 70 bin ton olacağını gösterir.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı