Gündem Haberleri

  Fındıkçıya jest: 5.15YTL artı ayda 5 kuruş zam

  Turan YILMAZ-Çiğdem TOKER
  10.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yılki fındık fiyatı nedeniyle Karadeniz’lilerin büyük tepkisiyle karşılaşan hükümet, bu yıl Fiskobirlik’le de anlaşarak, Giresun kalite fındığa 5.15, levant kalite fındığa da 5 YTL kilogram başı fiyat açıkladı.

  2007 ürünü fındığa verilecek fiyat dünkü Bakanlar Kurulu’nda ele alındı. Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, toplantıda 4.5 ile 5 YTL arasında değişen fiyat önerileri gündeme geldi. Başbakan Erdoğan, "ortalaması 5 YTL’ye gelsin" diyerek tartışmaya son noktayı koydu.

  PAZARLIK SÜRECİ: Tarım Bakanı Mehdi Eker, toplantının ardından fındık alımını yapacak TMO ve Fiskobirlik yöneticileriyle bir araya geldi. Geçen yıl da devreye girerek alım yapan ve aldığı 162 bin ton fındığı henüz elinden çıkaramayan TMO’nun bu yıl için 4.40 YTL fiyat önerisini gündeme getirdiği öğrenildi. Fiskobirlik yöneticileri bu rakama itiraz edince, Eker’in de devreye girdiği pazarlık süreci başladı. Dün akşam saatlerinde yaşanan bu pazarlığın ardından fındığın ağustos-eylül fiyatı, Giresun kaliteli fındık için 5.15, levant kalite fındık için de 5 YTL belirlendi.

  KADEMELİ FİYAT UYGULAMASI: Fiskobirlik’in önerisiyle fındığa kademeli fiyat uygulaması da getirildi. Buna göre, fındığın fiyatı ekim ayından itibaren ocağa kadar her ay 5’er kuruş artacak. Giresun kalite fındığın fiyatı ekimde 5.20, kasımda 5.25, aralıkta 5.30, ocakta 5.35 YTL, levant kalite fındığın fiyatı da ekimde 5.05, kasımda 5.10, aralıkta 5.15 ve ocakta da 5.20 YTL olacak.

  EKER AÇIKLADI: Eker, dün gece saat 22.00’de, o sırada Erdoğan başkanlığında AKP MYK toplantısının sürdüğü AKP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla fındık fiyatını açıklarken, Giresun kalite fındık için açıklanan fiyatın 4 ABD Doları olduğuna dikkat çekti. Bu fiyatın Aralık’ta 4.18 ABD Doları olacağını da belirten Eker, TMO’nun yapacağı alımların bedelinin yarısını peşin, kalan yarısını da 15 gün içinde ödeyeceğini söyledi. Eker, geçen yıl 4 YTL verilen fındıkta bu yılki fiyat artışının yüzde 29, üretici karının da yüzde 47.14 olduğunu bildirdi. Hükümet, geçen yıl Karadenizli fındık üreticisiyle fındık fiyatı nedeniyle sorun yaşamıştı. Fındık fiyatındaki düşüş nedeniyle AKP’ye yönelik Karadeniz’de yükselen tepkiler üzerine devreye giren hükümet, TMO’yu fındık alımıyla görevlendirerek 4 YTL üzerinden fındık alımı yapılmasını sağlamıştı. Fiskobirlik ise 5 YTL fiyat açıklamıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı