Gündem Haberleri

  Fındık mitingi raporunda Emniyet Müdürü'ne aklama

  CNN TÜRK
  18.08.2006 - 11:03 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin Ordu'daki 'fındık mitingi' incelemesi tamamlandı. Rapor Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın suçladığı ve görevden alınan Emniyet Müdür Vekili Rıdvan Güler'i 'aklar' nitelikte.

  Üst düzey görevlilerin ifadesine başvuran müfettişler medyaya yansıyan görüntüleri tek tek inceledi.
   
  Milliyet gazetesinin haberine göre müfettişler, binlerce kişilik kalabalığa rağmen mitingde can ve mal kaybı olmamasını, "bu şekliyle sonuçlanması başarı" diye değerlendirdi.
   
  Müfettişler, miting sırasında Vali Said Vakkas Gözlügöl'ün birinci derecede sorumlu olduğuna işaret ederek Emniyet Müdür Vekili Güler'e telefonla verildiği söylenen talimatların kayıt bulunmadığı için değerlendirmeye alınmadığını vurguladı.
   
  Müfettişler, Emniyet Müdür Vekili Rıdvan Güler'in merkeze alınması talimatını veren Başbakan'ın, 'mitingde kapanan yol nedeniyle iki kişinin öldüğü' iddiasına karşın, Ordu'nun yanı sıra civar illerde de ambulansta iki ölüm olayı olmadığını, miting bölgesi dışındaki yolların da trafiğe açık olduğunu kaydetti.
   
  Raporu değerlendirecek olan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, soruşturma için ayrıca müfettiş görevlendirebilecek.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
   
  Başbakan Erdoğan, Emniyet Müdür Vekili Rıdvan Güler'in görevden alınmasıyla sonuçlanan Ordu'daki olaylı fındık mitinginde ‘trafik açılsın’ talimatını bizzat kendisinin verdiğini söylemiş, gösteri nedeniyle trafik saatlerce kesildiği için yolda ambulansta kalan iki kişinin yaşamını yitirdiğini belirtmişti.
   
  Başbakan, Emniyet Müdür Vekili'nin görevini yerine getirmediğini ileri sürerek, "olması gereken neyse, o yapılmıştır. Bir vali emniyet müdürüne talimat verecek ve emniyet müdürü valinin talimatına ters hareket edecek, rest çekecek ve sonra da görevinde kalacak. Böyle şey var mı?” demişti.
   
  OLAYIN GELİŞİMİ
   
  Ordu'da 30 temmuzda yapılan mitingde, göstericiler polisle çatışmış, 40 kişinin yaralandığı ve 38 kişinin gözaltına alındığı gösterilerde Samsun - Ordu karayolu dokuz saat boyunca trafiğe kapatılmıştı.
   
  Hükümetin fındık politikalarını protesto etmek amacıyla düzenlenen mitingde bir milletvekiliyle tartışan Ordu Emniyet Müdür Vekili Rıdvan Güler ise, İçişleri Bakanlığı tarafından merkeze alınmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı