Gündem Haberleri

  'Finansal çevreler AKP'yi laik cumhuriyete tehdit gibi görüyor'

  LONDRA(ANKA)
  09.07.2007 - 11:11 | Son Güncelleme:

  Türkiye’deki iş ve finansal elidinin, AKP’nin ekonomik yönetimini beğendiğini ancak hiçbir zaman siyasi vizyonu benimsemediği öne sürüldü. Financial Times gazetesi, iş ve finansal çevrelerinin, AKP’ye yönelik tutumunu değerlendirirken “AKP, ihtiyatlı iş dünyası elitini henüz kazanmadı” sözlerini kullandı. Gazete, “Doğru veya yanlış, onu (AKP’yi) laik cumhuriyete bir tehdit olarak görüyorlar. Brokerler de laiktir. AKP’yi hükümette istiyorlar ancak ağırlığını hissettirmek için daha az hareket alanı ile” diye yazdı.

  Ekonomi gazetesi Financial Times, Vincent Boland imzalı “AKP, ihtiyatlı iş dünyası elitini henüz kazanmadı” başlıklı analizinde Türkiye’de başta finansal sektör olmak üzere, iş dünyasının AKP’ye yönelik tavrı üzerinde durdu.

  Garanti Yatırım Menkul Kıymetler’de bir grup analist ve iktisatçının geçtiğimiz günlerde yaptıkları bir toplantı sırasında dörtte üçünün seçimlerde CHP için oy kullanacaklarını belirttiklerini anlatan gazete, CHP için “Laiklik konusunda güçlü ancak ekonomi konusunda zayıf” nitelendirmesini yaptı.

  AKP'Yİ İKTİDARDA İSTERLER ANCAK ONA OY VERMEZLER

  Söz konusu toplantıyı Financial Times’a anlatan Garanti Araştırma Bölümü Başkanı Mahmut Kaya da “Hepimiz, CHP için oy kullanacağımızı söyledik ancak hepimiz hükümete girmeyeceğini umuyoruz” diye konuştu.

  Financial Times bu yaklaşımı yorumlarken “İstanbul’daki ticaret ve finansal elitteki pek çok kişi gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti ve partisi Adalet ve Kalkınma’nın (AKP) yeniden iktidara gelmesini istiyorlar ancak hiçbir zaman onlara oy vermezler” diye yazdı.

  Bu yaklaşımı, iktidara gelmesinden bu yana geçen dört buçuk yılda AKP ile laik cumhuriyet döneminde zenginleşen iş ve finansal eliti arasındaki ilişkinin bir göstergesi olarak yorumlayan gazete, “İş dünyası liderleri AKP’nin ekonomik siciline ve reformcu karnesine saygı duyuyor ancak, bazılarının da başka bir ülkede olduğunu düşündükleri muhafazakar Anadolu’daki sosyal ve popülist köklerinden kuşku duymayı sürdürüyorlar” görüşünü dile getirdi.

  ANKETLERE GÖRE AKP TEK BAŞINA HÜKÜMET KURABİLECEK

  İngiliz gazetesi, Türkiye’de yapılan kamuoyunu yoklamalarının AKP’nin tek başına hükümeti kurabileceğini gösterdiklerini belirtirken de “Eğer yaparsa, bu Türkiye’nin, Anadolu’daki yeni iş çevrelerinin desteği ile olacak” diye yazdı.

  Kayseri, Konya, Gaziantep gibi yerlerde kurulan şirketlerin Türkiye’nin 400 milyar dolarlık ulusal gelirde giderek artan bir paya sahip olduklarına dikkat çeken gazete, bu yeni iş merkezlerinin İstanbul’un hakimiyetine meydan okuduklarını kaydetti.

  AKP’nin en dikkat çekici yönlerinden birinin, Türkiye’nin muhafazakar geleneklerini korurken zenginleşmesi fikri olduğunu belirten gazete, buna karşın AKP’nin İstanbul’dan vazgeçmediğini, finansal toplulukla sürekli ilgilendiğini, Ali Babacan gibi bazı kıdemli bakanların finansal piyasaların dilini çok iyi konuşabildiklerini ifade etti. Gazete şu görüşlerini dile getirdi:

  “Ancak ambivalans sürüyor. Birçok Türk gibi, finansal topluluk AKP’nin ekonomik yönetimini beğeniyor ancak hiçbir zaman siyasi vizyonu benimsemedi. Doğru veya yanlış, onu laik cumhuriyete tehdit olarak görüyor. Brokerler de laiktir. AKP’yi hükümette istiyorlar ancak ağırlığını hissettirmek için daha az hareket alanı ile. Garanti’den Sayın Kaya’nın dediği gibi: Eminim ki benim gibi insanlar, CHP’ye oy verecekler ancak onu iktidarda istediklerinden değil, bazı şeylerin hiçbir zaman olmamasını sağlayabilmek için.”

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı