Gündem Haberleri

  Filyos'taki binlerce balık ölümüne inceleme

  Ali Faik ATAY/ KARABÜK,(DHA)
  23.10.2008 - 17:04 | Son Güncelleme:

  KARABÜK’e bağlı Yenice İlçesi’nde Filyos Çayı’nda toplu balık ölümleri meydana geldi. Binlerce balığın ölümü üzerine, Tarım İl Müdürlüğü incelenmek üzere sudan ve balıklardan numune aldı.

  Yenice’de dün öğle saatlerinde, ilçe girişinde bulunan balık çiftliği ile Yenice Çok Programlı Lisesi arasında Filyos Çayı yatağında balık ölümleri görüldü. Binlerce balığın ölmesi üzerine Yenice Kaymakamlığı, belediye hoparlöründen anons yaptırarak, balıkların yenmemesi uyarısında bulundu. Karabük İl Tarım Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü’nden oluşan ekipler, balık ölümlerinin olduğu alanda incelemelerde yaptı. Tarım İl Müdürlüğü ekipleri ölen balıklardan ve sudan numune aldı.

  Tarım İl Müdürü Muhsin Temel alınan numuneleri bakanlığa bağlı laboratuvara gönderdiklerini belirterek, şunları söyledi:
  “Dün öğleden sonra Filyos Çayı’nda toplu balık ölümlerinin olduğu ihbarı geldi. Hemen Sağlık Müdürlüğü ile birlikte bir ekip oluşturduk. Ekipler çeşitli incelemelerde bulundu. Ölen balık ve sudan çeşitli numuneler alarak, Ankara’ya laboratuvara gönderildi. Oradan gelecek sonuçlara göre balık ölümlerinin nedeni belirlenecek. Nedenler belirlenince konu kamuoyuna açıklanacak. Ondan sonra Çevre ve Orman İl Müdürlüğü gerekli tahkikatları yapacak. Ama ilk görünüşte balıkların zehirlenme nedeni ile ölmediğini tahmin ediyoruz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı