Gündem Haberleri

  Filmini çektiği kriz canını aldı

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  26.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Usta Yunan Yönetmen Teodoros Angelopoulos, ekonomik krizin etkilerini kaçak göçmenlere etkisini anlattığı filmin çekimleri sırasında, ülkesini de vuran ekonomik krizin kurbanı oldu. Bir polisin kullandığı motorsikletin çarptığı Angelopoulos, tasarruf tedbirleri nedeniyle bakımsızlıktan yolda kalan ambulans yetişmeyince can verdi.

  “ARICI”, “Ulis’in Bakışı” ve “Leyleğin Geciken Adımı” gibi başyapıtlara imza atan dünyaca ünlü Yunanlı yönetmen Teodoros (Theo) Angelopoulos (77), ülkesini vuran ekonomik krizin bedelini, hayatıyla ödedi. Yunanistan üzerinden İtalya’ya gitmek isteyen Makedonya ve Arnavutluk vatandaşı kaçak göçmenleri konu alarak, Yunanistan ve Avrupa’da yaşanan mali krizin sosyal sonuçlarını anlattığı “Öteki Deniz” filminin çekimlerini sürdüren usta yönetmen, tasarruf tedbirlerinin kurbanı oldu. Atina’da otoyolda karşıya geçmeye çalışırken 24 yaşındaki bir polisin kullandığı motosikletin altında kalıp ağır yaralanan Angelopoulos, tasarruf tedbirleri nedeniyle bakımı yapılamayan ambulanslardan biri yolda kalınca hastaneye zamanında yetiştirilemedi ve yaşamını yitirdi.
  Yunan basınında çıkan haberlere göre ünlü yönetmen, Drapetsona semtinde son filminin çekimleri devam ederken, “Az ileride ahırlar varmış. Dekorları ilginç olabilir. Bir bakayım geliyorum” diyerek, karanlık yolun karşısına geçmeye çalışırken motosikletin altında kaldı. Kazayı gören set ekibi hemen ambulans çağırdı. Ancak gönderilen ambulans, Sağlık Bakanlığı’na göre ‘trafik sıkışıklığı’, basına göreyse ‘gaz pedalı arızalandığı için yolda kaldığı’ndan gelemedi.

  Beyin kanaması ve duble kalp krizi

  Set ekibi ambulans gecikince özel bir hastaneden ambulans istedi, ancak onun da gelmesi 45 dakikayı buldu. Angelopoulos hastaneye kaldırıldığında henüz yaşıyordu. Ama doktorlar, ünlü yönetmenin kazadan sonra beyin kanaması ile iki kalp krizi geçirdiğini, tansiyonunun 3’e düştüğünü belirledi. Derhal ameliyata alınan Angelopoulos, kan kaybı da durdurulamayınca can verdi. Sağlık Bakanlığı olay hakkında soruşturma başlattı.

  ‘Ölümü şüpheli’
  Ceren ARSEVEN

  YUNAN gazetesi Kathimerini, Angelopoulos’un ölümünün şüpheli olabileceğini iddia ederek haberi manşetten duyururken, Yunanistan Kültür Bakanı Pavlos Geroulanos da, “Angelopoulos yedinci sanatın en büyük yaratıcılarından biri, Yunan kültürünü dünyaya tanıtan bir elçiydi. Yeri doldurulamaz terimi gerçek karşılığını onun ölümüyle buldu” sözleriyle üzüntüsünü aktardı.

  Setlerde yarım asır

  1935 Atina doğumlu Angelopoulos, sinemaya ilk adımını 1965 yılında kısa metrajlı “Formikslerin maceraları” adlı film ile attı. Çektiği 16 filmde, önce Yunanistan’da bir zamanlar “tabu” olan, 2. Dünya Savaşı sonrası iç savaş ve Albaylar Cuntası’nı işledi. 1984’den sonra da “Kitira’ya yolculuk” filmi ile, kaçak göçmen sorununa eğildi.  Angelopoulos sinema tarihine ‘mekan ve zaman kavramlarında devrim yaratan yönetmen’ olarak geçti.

  DİĞER KÜLTÜR SANAT HABERLERİ

  ‘Dünyanın karikatürü’ Muğla’ya geliyor

  MUĞLA, 1- 20 Şubat arasında 28’inci Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi’ne ev sahipliği yapacak. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde açılacak sergide, 37 ülkeden 118 sanatçının 138 karikatürü sergilenecek. Muğla Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün, karikatür sanatının, farklı düşünce ve inançlara olan saygıyı, açık toplum anlayışını ve çağdaş demokrasiyi desteklediğini belirtip, “Birbirinden değerli 138 karikatürü sanatseverlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyorum” dedi.
  ? Cavit AKGÜN/DHA

  Hakan Kıran’a büyük ödül
  Fatma AKSU/İSTANBUL

  BLOOMBERG TV tarafından ilk kez düzenlenen Avrupa Otel Ödülleri 2011’de, Hakan Kıran Mimarlık, Opera Otel ile “En İyi Otel Mimarisi” dalında ödül aldı. “Kabataş Martı Projesi” ile City Scape ödülü, “Sancaktepe Rings Projesi” ile 2011 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’ni kazananlar arasında yer alan Hakan Kıran Mimarlık, bu kez de Avrupa Otel Ödülleri töreninden eli boş dönmedi. 18 Ocak akşamı Londra’daki Savoy Hotel’de düzenlenen törende, ödül sahipleri arasında mimarisini Hakan Kıran’ın yaptığı Gümüş-suyu’nda yapımı bu yıl tamamlanan Opera Oteli, Avrupa’nın En İyi Otel Mimarisi dalında ödüle layık görüldü. 18 Yıllık Uluslararası Emlak Ödülleri’nin bir parçası olarak bu yıl ilk kez düzenlenen Avrupa Otel Ödülleri’nin jüri üyeliğinde, James Bacon, Rebecca Johnson, Peter Krom, Mike McNamara David Dalby gibi birçok önemli isim yer aldı.

  Opera Otel, Haliç ve Topkapı Sarayı ile Boğaz’ı içine alan manzarasının yanında, Batı ve Osmanlı tarzında yapılmış tarihi yapılara saygılı ve uyumlu, gerek cephe malzemesi gerekse çizgileri ile çağdaş yorumlanmış mimarisiyle Avrupa’nın en iyi otelleri arasına girmeyi başardı.

  ‘Müslüman olabilirim’
  DIŞ HABERLER

  HOLLYWOOD sinemasının, özellikle “Schindler’in Listesi” filmiyle tanınan İrlanda asıllı yıldızı Liam Neeson, Katolik inancından vazgeçerek Müslümanlığı seçmeyi düşündüğünü açıkladı. İngiliz The Sun gazetesine göre, 59 yaşındaki aktör, geçtiğimiz aralık ayında “Taken 2” filminin çekimleri için geldiği İstanbul’da ezan sesinden çok etkilendi. Gazeteye konuşan aktör, “Günde beş kere okunan ezan sesi ilk hafta sizi çıldırtıyor. Sonra ruhunuza işliyor. Bu en güzel, en güzel şey. Kentte 4 bin cami varmış. Bazıları müthiş. Beni gerçekten Müslüman olma konusunda düşünmeye yöneltti” dedi.
  Papaz yardımcısıydı
  Neeson, Kuzey İrlanda’da koyu Katolik olarak yetiştirilmiş, hatta papaz yardımcılığı yapmış. Adını da yöresel bir rahipten almış. Kendisi gibi ünlü bir oyuncu olan eşi Natasha Richardson’ı 2009’da bir kayak kazasında kaybeden Neeson, “Sanırım her gün kendimize gayri ihtiyari olarak soruyoruz. Biz bu gezegende ne yapıyoruz? Tüm bunlar neden? Sürekli Tanrı üzerine ya da ateizm üzerine kitaplar okuyorum” dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı