Gündem Haberleri

  Filistinliye Batı Şeria'da özel araç kullanma yasağı

  KUDÜS (A.A)
  17.10.2005 - 07:58 | Son Güncelleme:

  Filistinli militanların, Batı Şeria'daki Guş Etzion'da bir kavşakta açtıkları ateşte 3 İsrailli gencin ölmesinin ardından, İsrail, Batı Şeria'daki yollarda Filistinlilere ait özel araçların kullanılmasını yasaklama kararı aldı.

  Saldırının ardından, Savunma Bakanı Şaul Mofaz, güvenlik birimleri yetkilileriyle bir toplantı yaptı. Mofaz, toplantı öncesinde Filistin yönetiminden, terör örgütlerine karşı laftan harekete geçmesini istediklerini belirtti. Mofaz ayrıca, terör saldırılarının devamı halinde, İsrail'in Filistinlilerle siyasi süreci devam ettiremeyeceğini söyledi.

  Toplantıda, Batı Şeria'da Filistinlilere getirilmesi kararlaştırılan yol yasağının yanı sıra İsrail ordusunun, teröristlerin barındığı Batı Şeria'daki Filistin kentlerine kapatma uygulamasına dönmesi, ordunun bölgedeki şüphelileri yakalama operasyonlarını sürdürmesi de benimsendi.
  Bugün akşam saatlerindeki El Aksa Şehitleri Tugayı'nın üstlendiği saldırıda, Filistin'in Beytüllahim ile El Halil kentleri arasındaki Guş Etzion'da, karayolundaki bir kavşakta bekleyenlerin üzerine açılan ateşte, 3 İsrailli genç ölmüş, 5 kişi de yaralanmıştı. Söz konusu karayolu, İsrail ve Filistinlilerce ortaklaşa kullanılıyordu.

  Öte yandan, Güçlü İsrail için Profesörler Örgütü, saldırıdan İsrail Başbakanı Şaron ile Başbakan Yardımcısı Şimon Peres'i sorumlu tuttu. “Şaron ve Peres, Yahudileri öldürmeye devam eden Filistin Yönetimi, Abbas ve Hamaslı ortaklarını güçlendirmekle meşguller” denilen açıklamada, “Şaron kurbanlarının artması karşısında”, örgütün, terörizme güçlü bir itki sağladığı öne sürülen Şaron'un istifasını istediği belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı